WARSZTATY – PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

NewsyMożliwość komentowania WARSZTATY – PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ została wyłączona

12 grudnia miał miejsce w naszej szkole cykl warsztatów dotyczących profilaktyki uzależnień. Spotkania dotyczyły cyberprzemocy, e-papierosów, a także narkotyków i dopalaczy. Gośćmi w naszej szkole byli: pani Agnieszka Taper, pan Maciej Szczodrowski oraz pan Leszek Roszczenko. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie pułapki czyhają na nas w codziennym życiu oraz czym może skutkować sięganie po używki. Dostaliśmy również cenne wskazówki, jak zachować się w takich sytuacjach, a także, gdzie możemy szukać pomocy.

Jedno ze spotkań poświęcone było tematyce narkotyków i skutków ich zażywania. Prowadził je pan Maciej Szczodrowski, specjalista ds. profilaktyki uzależnień związany także z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, osoba nietuzinkowa, pełna energii i obdarzona niezwykłym poczuciem humoru. Mieliśmy okazję dowiedzieć się m.in. jaki wpływ ma na nas środowisko, w którym żyjemy. Wiodącą rolę odgrywa w tym wypadku reklama, a zwłaszcza marketing szeptany. W ten właśnie sposób przekazywane są informacje dotyczące narkotyków. Przez wzgląd na to, że nasz mózg zapamiętuje głównie pozytywne wydarzenia, nie słyszymy zbyt wiele o negatywnych skutkach zażywania marihuany. A jest ich naprawdę sporo i to właśnie starał się nam przekazać pan Szczodrowski. Dowiedzieliśmy się, jak narkotyki wpływają na pracę naszego mózgu, a także całego organizmu, powodując zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego oraz przyczyniając się do obumierania szarych komórek. Prawdopodobnie nikt z nas nie zdawał sobie sprawy, że nawet po roku można sprawdzić, czy ktoś zażywał narkotyki, gdyż THC (Tetrahydrokannabinol- główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach) nie jest metabolizowane tak jak alkohol i odkłada się w tłuszczach. Oprócz tego dostaliśmy solidną lekcję asertywności. Nasz gość przedstawił nam kilka przykładów ze swojego życia i pokazał w ten sposób, że powiedzenie „nie” nie jest aż takie trudne. Nie musimy udzielać żadnych wyjaśnień, gdy ktoś zaproponuje nam narkotyk. Wystarczy stanowczo odmówić.

Uczniowie klas trzecich wysłuchali natomiast wykładu pana Leszka Roszczenki. Opowiadał on o wpływie kofeiny oraz cukru na młode organizmy. Wykład nie tylko pozwolił zdać sobie sprawę, jak złe dla zdrowia są napoje energetyczne, ale również przedstawił najlepsze sposoby na naukę. Jak się okazało, nie tylko ruch, ale również odpowiednia dieta mają wpływ na wyniki w nauce.

Zajęcia, w których mieliśmy okazję uczestniczyć uświadomiły nam przede wszystkim, że to my jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie i to my decydujemy o tym, jak je przeżyjemy. Wybór należy do nas, ale powinniśmy również zastanowić się nad konsekwencjami, gdyż w przyszłości możemy tego żałować.

Agnieszka Pająk, Agata Zamarlik

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress