Witold Giersz – malarz ekranu.

NewsyMożliwość komentowania Witold Giersz – malarz ekranu. została wyłączona

AD MULTOS ANNOS! W 90 urodziny wybitnego artysty i absolwenta Liceum „Staszica”

Pan Witold Giersz jest twórcą wyrazistych filmów animowanych, w których od przeszło sześciu dekad stosuje prekursorskie metody artystycznej ekspresji i realizacji, którego mistrzostwo doceniono nagrodami na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w: Cannes, Turynie, San Francisco, Edynburgu, Aleksandrii, Londynie, Montevideo, Melbourne, Santa Barbara, Wiedniu, Cork…

Lista dzieł jest imponująca – zaledwie wynotuję piękną dziesiątkę: „Mały western”, „Oczekiwanie”, „Czerwone i czarne”, „Koń”, „Intelektualista”, „Wspaniały marsz”, „Pożar”, „Gwiazda”, „Rondo alla Turca”, „W grocie króla gór”.

To taka ekscytująca filmowa podróż przez ostatnie kilka dekad XX wieku, w których dosłownie wszystko się zmieniało radykalnie i gwałtownie. Ludzie i idee w pędzie, cywilizacja z zadyszką, redefinicje zjawisk czy wartości kulturowych, nowe kody i techniki komunikacji…
Oprócz autorskich animacji dla dorosłych odbiorców, tworzonych w technice ruchomego malarstwa, Pan Witold Giersz zrealizował świetne i cieszące się sympatią wśród młodszej widowni filmy i seriale rysunkowe [ np. „Proszę słonia”, 1978].

Oglądając dzieła Pana Witolda Giersza, widz ma szansę dostrzec wyrafinowanie plastyczne i błysk dowcipu, oryginalne techniki filmowe i uważność refleksji… Temu towarzyszy narastające odczucie, że Autor, z urokliwą lekkością estetyczną, kreuje coś odrębnego, równocześnie flirtując z tradycją i – jakby mimochodem – poszerza horyzonty.

Tylko Mistrzowie mają taki wyrazisty i niepodrabialny charakter pisma artystycznego – „le style c’est l’homme”.

Barbara Strączek – admiratorka malarskich miniatur filmowych

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress