Wizyta na Wydziale Farmaceutycznym ŚUMu

Szóstego października klasa trzecia biologiczno-chemiczna wybrała się na Dni Otwarte organizowane przez Wydział Farmaceutyczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i odwiedziła Oddział Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

Cała pierwsza połowa dnia upłynęła nam pod znakiem odkrywania tajemnic życia studenckiego na kierunkach związanych z farmacją. Wydarzenie rozpoczęło się od Wystąpienia Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. Krystyny Olczyk oraz mniej formalnej prezentacji przedstawicieli Samorządu Studenckiego.

Następnie rozpoczęła się właściwa część Dni Otwartych: wykład pt. Tajemnice okresu prenatalnego prowadzony przez dr n. biol. Ewę Klimacką-Nawrot. Po wykładzie odwiedzaliśmy poszczególne katedry: zapoznawaliśmy się z metodami prowadzenia ćwiczeń, wyposażeniem sal laboratoryjnych, przykładowymi ćwiczeniami, rozmawialiśmy z nauczycielami akademickimi, studentami‍‌ z Samorządu Studenckiego i Kół Naukowych oraz uczestniczyliśmy w przykładowych mini-wykładach.

Przykładowo w trakcie zajęć Rośliny w służbie zdrowia i urody mogliśmy zapoznać się z zapachami nasion różnych roślin lub olejków. Z kolei na wspólnych zajęciach z nauczycielem akademickim po przywdzianiu specjalnych fartuchów mogliśmy przy pomocy sprzętu laboratoryjnego i różnych odczynników (roztwory kwasów, soli, czerń eriochromowa T) zbadać jakość wody wodociągowej i oczyszczonej, badając je pod kątem obecności jonów siarczanowych, chlorkowych oraz badając pH obu próbek i ich przewodnictwo prądu.

Po całym terenie wydziału byliśmy opracowani przez studentów, którzy byli chętni pokazać nam wszystko, co ich uczelnia ma do zaoferowania, a co było praktycznie niemożliwe, ponieważ liczba wszystkich katedr, które można było zobaczyć, zdecydowanie robiła wrażenie. Poniżej zamieszczamy listę wykładów, które zwiedzającym zaproponowały poszczególne jednostki Wydziału:
1. Katedra i Zakład Genetyki Medycznej: Na tropie chromosomów.
2. Zakład Chemii Analitycznej: Chemia w barwach tęczy.
3. Katedra i Zakład Żywności i Żywienia: Co w nas drzemie – analiza składu.
4. Katedra i Zakład Immunologii i Serologii: Co kryje kropla krwi?
5. Katedra Farmacji Stosowanej. Zakład Technologii Postaci Leku: Zajrzyj w głąb inhalatora.
6. Katedra i Zakład Biochemii: Barwa i światło czyli o biochemii w poezji Haliny Poświatowskiej i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
7. Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej i Zielarstwa: Rośliny w służbie zdrowia i urody.
8. Katedra i Zakład Biofarmacji: Chemia jest piękna, a farmacja jeszcze piękniejsza.
9. Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych: Czym jest podczerwień?
10. Katedra Chemii Organicznej: Barwa, światło i smak w chemii organicznej.
11. Katedra i Zakład Biofizyki: Zastosowanie spektroskopii EPR w medycynie i farmacji.
12. Zakład Parazytologii: „Rendez-vous z krwiopijcami”.
13. Zakład Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej: Zobacz geny w innym świetle.
14. Biblioteka: Z Biblioteką za Pan Brat.
15. Katedra i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii: Czy grozi nam era post-antybiotykowa?
16. Katedra i Zakład Biologii Molekularnej: Genom, transkryptom, proteom.
17. Katedra Analizy Instrumentalnej: Zobaczyć niewidzialne-magia spektrometrii mas.
18. Katedra i Zakład Chemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej: Przygoda w medycznym laboratorium diagnostycznym.
19. Katedra i Zakład Toksykologii: Jakość wody w naszym środowisku.
20. Katedra i Zakład Patologii: Patologia jako źródło wiedzy o chorobie.
21. Katedra i Zakład Technologii Środków Leczniczych: I ty potrafisz zrobić swój własny kosmetyk. Woda- źródło życia, lek, kosmetyk – sprawdź jej jakość.

Po obejrzeniu wszystkich interesujących nas miejsc byliśmy gotowi wracać do domu bogatsi w wiedzę na temat tego, czego możemy się spodziewać, wkraczając w studenckie życie.