WOLONTARIAT W GIMNAZJUM I LICEUM IM.S.STASZICA W SOSNOWCU

„ Aby istnieć, trzeba uczestniczyć”
(A. Saint-Exupery)

Uczestniczenie w życiu społecznym oznacza pracę na rzecz społeczeństwa.Taką właśnie pracą jest wolontariat.„Voluntas” to wolna wola, samodzielnie podjęta decyzja lub indywidualny wybór. Zatem „zgłaszanie się na ochotnika” zakłada chęć i gotowość do poświęcenia czasu, energii i umiejętności a wolontariat to działania oparte na wolnej woli jednostki i wykonywane nieodpłatnie, to bezinteresowna aktywność na rzecz innych.

Społeczną aktywność podejmujemy w naszej szkole nie od dzisiaj. Dlaczego? Bo chcemy działać dla ludzi, być pomocnymi i użytecznymi!Bo chcemy istnieć…
Pomagaliśmy już od września w różny sposób, a przed nami jeszcze wiele inicjatyw w drugim semestrze roku szkolnego 2015/2016.

Zaczęło się od zbiórki na rzecz leczenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, którą rozpropagowało Stowarzyszenie „Jasny promyk słońca”. Misją tej organizacji jest niesienie pomocy rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, przeciwdziałanie patologiom społecznym, pomoc i opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi. Przedstawicielka stowarzyszenia wzruszyła nas historią Igora i zaangażowaliśmy się w akcję (szczególnie aktywna była klasa II matematyczna).

Uczennice II biologiczo- chemicznej -Natalia Margielewska i Aleksandra Pięta zainicjowały Projekt Korba. Dziewczyny postanowiły przeprowadzić akcję „Czytanie na topie” zachęcającą dzieci do czytania książek, organizują warsztaty dla chorych dzieci w szpitalu na oddziale pediatrii, planują zorganizować zbiórkę bajek dla przedszkoli.

Nasi dorośli uczniowie oddali najpotrzebniejszy , ratujący życie lek – krew. Co roku angażuje się w akcję krwiodawstwa wielu maszych maturzystów, nie inaczej było obecnie. Do Terenowego Oddziału Krwiodawstwa zaprowadziła ochotników prof.B.Jaromin, która także poddała się zabiegowi. Wsparliśmy innych cząstką siebie!

Zawieźliśmy „Szlachetną paczkę” do rodziny w potrzebie. Kiedy zgłaszaliśmy swój udział w tej akcji charytatywnej ( zaincjowała ją klasa I matematyczna1) , nie marzyliśmy, że wywołamy takie pospolite ruszenie! Zaangażowało się około 60 uczniów, rodzice, krewni i przyjaciele, nauczyciele i przyjaciele nauczycieli…. Razem zaspokoiliśmy potrzeby wybranej rodziny, a były to meble, przedmioty, urządzenia, ubrania i żywność niezbędne do życia…(potrzebne było wszystko!!). W sytuacji kryzysowej człowiek powinien uzyskać pomoc od drugiego człowieka!

Zima to trudny czas także dla zwierząt, a zwłaszcza tych, które muszą przebywać w schroniskach. Nie każdy może przygarnąć czworonoga, ale wszyscy możemy okazać serce i brać udział w akcjach charytatywnych na rzecz „braci mniejszych”.Fundacja Przyjaciele dla Zwierząt złożyła podziękowanie klasie 2b gimnazjum za wsparcie w tej trudnej porze.

Tydzień Przyjaźni i Tolerancji ma w naszej szkole długą tradycję. W jego ramach odbywają się także często różne działania charytatywne- w tym roku była to zbiórka zabawek i gier dla dzieci z Domu Dziecka.Samą ideę pomocy innym i misji propagowali na zorganizowanym przez księdza spotkaniu Wolontariusze Salezjańscy .

Pomoc dla dzieci zakłada też „Góra Grosza”. Odbywa się już po raz szesnasty i jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce. Organizuje ją Towarzystwo Nasz Dom a celem, na który zbierane są drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną. Akcja uczy empatii, pokazuje też, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi.Dołączyliśmy się i my do „Góry Grosza”, a Samorząd Szkolny ogłosił nawet konkurs międzyklasowy!

W ramach projektu Citipart współorganizowaliśmy z kolei (z VI Liceum im.J.Korczaka) Koncert Charytatywny, z którego dochód został przeznaczony na rzecz podopiecznych Miejskiego Hospicjum im. św. Tomasza w Sosnowcu. Wzięli w tym koncercie udział nasi utalentowani – śpiewający, grający na różnych instrumentach i tańczący uczniowie. Zaprezentowali się świetnie, a bawiła się młodzież, rodzice i przyjaciele oraz…Prezydent Miasta, Arkadiusz Chęciński.

Nauczyciele religii od lat propagują akcje charytatywne. Z okazji XV Dnia Papieskiego zorganizowali z uczniami kiermasz kremówek papieskich i innych samodzielnie wypieczonych ciast a dochód z niego został przeznaczony na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. Szczególnie mocno zaangażowali się w to przedsięwzięcie gimnazjaliści! W ramach akcji „Kromka chleba” zorganizowana została także zbiórka trwałych produktów żywnościowych na rzecz najuboższych z diecezji.

Random Act jest innego rodzaju przedsięwzięciem. To organizacja non profit, która „ podbija świat jednym małym uczynkiem na raz”.Jej głównym celem jest zainspirowanie ludzi do dzielenia się dobrem i radością z innymi.Ktoś ma problem z wniesieniem ciężkich zakupów do samochodu- czemu mu nie pomóc? Widzimy smutną postać na przystanku – może nasz uśmiech wprawi ją w lepszy nastrój? My, tak jak w zeszłym roku, wypiekamy i rozdajemy babeczki przechodniom w centrum Katowic. Po co? Może po to, by się uśmiechnęli ….

Przed nami Staszicowski Koncert Noworoczny, na którym wystąpią grający na różnych instrumentach i śpiewający uczniowie naszej szkoły. Celem wydarzenia jest zebranie pieniędzy na rehabilitację chorego absolwenta- gramy dla Jarka! Koncertowi towarzyszyć będzie kiermasz ciast, z którego dochód także zostanie przekazany na leczenie naszego kolegi. Samorząd Szkolny publikuje wezwanie: „Niech naszym noworocznym postanowieniem będzie pomoc potrzebującym”!! I z tym wchodzimy w 2016 rok!

„Zaraz po < kochać > najpiękniejszym
czasownikiem na świecie jest < pomagać >”.
(Berha von Suttner)