WOLONTARIUSZE NA START

Październik jest szczególnym miesiącem dla wolontariuszy, zwłaszcza dla tych, którzy posługę na rzecz innych – czy to dzieci, czy osób niepełnosprawnych, czy tych z chorobą nowotworową – pełnią po raz pierwszy.

I tak, dnia 6. X. grupa licealistów z klas IBCH, IBP1 i IMAT1, pod opieką prof. Anny Matusewicz, wyruszyła na spotkanie z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w ZSS nr 4. Opowiada Milena Surma z 1BP1:

Jako wolontariusze naszego liceum, wybraliśmy się do Szkoły Życia, aby spędzić czas z uczniami tejże placówki. Mieliśmy okazję zwiedzić budynek i zobaczyć, w jaki sposób pracownicy radzą sobie z podopiecznymi. Szkoła okazała się bardzo dobrze wyposażona. Liczba sprzętów oraz pomocy edukacyjnych z pewnością ułatwia pracę obydwu stronom, a dzieciom pomaga w polepszeniu stanu zdrowia. Poznaliśmy wiele wspaniałych osób, dzięki którym dzieci czują się lepiej. Wnoszą w ich życie radość i nadzieję. Zajęcia odbywały się w przesympatycznej atmosferze. Aby lepiej zintegrować się z uczniami Szkoły Życia, postanowiliśmy pomalować im ręce, co wywołało uśmiech na wszystkich twarzach. Na pożegnanie, uczestniczyliśmy w zajęciach tanecznych ,,Modlitwa tańcem„. W rytmie piosenek przekazywaliśmy swoją energię oraz siłę do dalszej walki. Dzięki temu spotkaniu mieliśmy okazję doświadczyć niecodziennych wrażeń. Praca z osobami niepełnosprawnymi okazała się nie lada wyzwaniem dla niejednego z nas. Radość, którą wnieśliśmy swoją obecnością jest warta więcej niż tysiąc słów.

Dnia 9.X. uczniowie z 3GB również pod opieką prof. Anny Matusewicz reprezentowali wolontariat Caritas, działający w naszej szkole, podczas uroczystej inauguracji programu Młodzi Jałmużnicy. Relacja Gabrieli Otczyk z 3GB:

Wydarzenie to miało miejsce w Muzie w Sosnowcu. Po zajęciu miejsc, prowadzący – pan Wojciech Tabak, przedstawił plan spotkania oraz wiele ciekawych faktów na temat społeczności Caritas. Następnie ks. bp. Grzegorz Kaszak, w swojej mowie stwierdził, iż pomagając innym, zyskujemy wiele dobrego dla samych siebie, a czas poświęcony innym, nigdy nie jest czasem straconym. W kolejnej części inauguracji mieliśmy okazję obejrzeć prezentację nt. zeszłorocznej działalności Caritasu.Następnie odbył się pokaz filmu pt. „Chata”, w reż. S.Hazeldine’a. Tematem filmu było dość dosłowne spotkanie Boga z człowiekiem cierpiącym, który utracił jeden z najważniejszych powodów do życia. Dramat uświadamia nam, iż wierzyć w Boga powinniśmy zawsze, a przy tym pamiętać, że jest On przy nas cały czas. Po filmie odbyła się dyskusja. Ostatnim punktem programu był występ Dariusza „Maleo” Malejonka wraz z synem Bartłomiejem. Maleo podzielił się również swoim świadectwem, pokazującym, że wiara w Jezusa jest tym, co w jego życiu jest najważniejsze. To wydarzenie zapoczątkowało kolejny rok bezinteresownej pomocy i dobroci.

Warto pomagać..

Szczególne podziękowania należą się gimnazjalistom, którzy w tym roku wzięli udział po raz pierwszy w ogólnopolskiej zbiórce publicznej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, na stypendia dla młodzieży niezamożnej lecz zdolnej. Uzbieraliśmy łącznie 1500 zł.

Finałem działań wolontaryjnych, w myśl tegorocznego hasła na XVII Dzień Papieski „Idźmy naprzód z nadzieją”, był kiermasz ciast w naszej szkole w dniu 16.X., z którego dochód przekazaliśmy na potrzeby Sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza.
Wolontariuszom oraz wszystkim zaangażowanym w tak cenną, zwłaszcza we współczesnym świecie, posługę na rzecz najbardziej potrzebujących, z serca dziękuję – Anna Matusewicz.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress