Wspomnienie

Gdyby śmierci nie było nikt z nas by już nie żył. Przemijamy jak wszystko, by w ten sposób przetrwać. Jan Twardowski

Wspomnienie PANA PROFESORA WŁADYSŁAWA BORGIEŁA

Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, iż 20 grudnia 2017 r. zmarł Pan Profesor Władysław Borgieł, wieloletni nauczyciel fizyki i dyrektor naszej szkoły.

Pan Profesor był absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Już w 1960 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel fizyki w I LO im. A. Zawadzkiego w Dąbrowie Górniczej, a po kilkunastu latach, tj. 1 sierpnia 1975 r. objął stanowisko dyrektora naszego Liceum. Pełnił tą funkcję do roku 1979. Były to lata rozbudowy szkoły – tworzenia pracowni fizycznych, biologicznych i informatycznych – zakończone sukcesem. Pan Profesor dzielił się swoją wiedzą i umiejętnościami ze studentami – praktykantami oraz nauczycielami, pełniąc funkcję wizytatora metodyka fizyki w latach 1973-1975 oraz 1979-1981. Ze „Staszicem” związał się ponownie w roku 1981 i tu pracował jako nauczyciel fizyki w pełnym wymiarze godzin do roku 1990, kiedy to oficjalnie przeszedł na emeryturę, a potem jeszcze przez kilka lat na umowie. Jego wychowankowie uzyskiwali znaczące wyniki na egzaminach dojrzałości oraz na egzaminach wstępnych na wyższe uczelnie. Aktywnie uczestniczył w pracy szkoły w Towarzystwie Szkół Twórczych, był współautorem wielu rozwiązań systemowych i programowych nauczania zatwierdzonych przez MEN.

Skutecznie propagował ruch olimpijski. Jego uczniowie byli zwycięzcami wielu konkursów przedmiotowych z fizyki.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pozostanie we wdzięcznej pamięci wielu wychowanków oraz kolegów.

Msza żałobna zostanie odprawiona w Kościele Marii Magdaleny w Ząbkowicach w dniu 22.12.207 o godzinie 14.30, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz parafialny w Ząbkowicach.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress