„Wśród maków i powoju” – dla „Aniołów”

Dnia 7 czerwca na auli w naszej szkole odbyła się premiera spektaklu pt. „Wśród maków i powoju”. Scenarzystą – oraz reżyserem! – widowiska był uczeń kl. II bch – Jakub Szkutnik, który wraz z Wiktorią Szymczak odpowiadał za organizację Dwudniowego Maratonu Wydarzeń Artystycznych. „Wśród maków i powoju” to jego druga część. Ogromne podziękowania dla prof. Anny Matusewicz, prof. Wiolety Garnik oraz prof. Małgorzaty Morkis, które otoczyły opieką powstałe dzieło!

Spektakl został stworzony przez wybitnie utalentowanych uczniów naszego liceum. Za wszystko – od scenariusza po muzykę (Maciej Małolepszy, Emilia Głowa) – odpowiadają właśnie oni. Nie było żadnego „chodzenia na skróty” czy pozostawienia czegokolwiek, co nie byłoby dopracowane. Dźwięki wspaniale komponowały się z nieco mroczną atmosferą spektaklu, dodatkowo podkreślaną przez starannie przemyślaną scenografię (w głównej mierze to zasługa Marii Matysik), a zapewniam, że ciężki klimat przedstawienia stanowił jego największą zaletę (tuż obok fenomenalnej gry aktorskiej).

A oto co o spektaklu mówił sam autor: „Jestem zaskoczony, jak dużo udało nam się osiągnąć, mając tak ograniczone możliwości. Zarówno aktorzy jak i ekipa techniczna dali z siebie wszystko, sprawiając, że to duże przedsięwzięcie wyszło i okazało się takim sukcesem. Nie było łatwo – 30 osób to niemała drużyna, także tekst scenariusza nie należy do najprostszych, zarówno w aspekcie technicznym (długie i skomplikowane kwestie) jak i interpretacyjnym. Rozpiera mnie duma, gdy widzę, że moje słowa są rozumiane; zagrane i wypowiedziane w taki sposób, jaki sobie wyobrażałem. Kończąc, chciałbym podzielić się pewną refleksją. Refleksja ta może zmieścić się w dwóch słowach: da się. Mając do dyspozycji ludzi, na których można polegać, i którym się chce, nawet w warunkach szkolnych można zrobić poważny spektakl teatralny teatru amatorskiego”.

„Wśród maków i powoju” opowiada historię Zosi (Sara Łudzeń) oraz Jasia (Jan Bińkowski), dwójga kochanków, których szczęście zostaje z góry przekreślone. Zosia – niewinna i bogobojna dziewczyna, jest bowiem obiecana Borucie (Kuba Konina), diabłu. Do tego strasznego dnia szykuje ją jej przybrana matka – Rozalia (Aleksandra Korzec), a także całe grono dawnych żon Boruty, czyli Szeptuchy. Zaślubiny mają odbyć się w Noc Kupały, która zbliża się wielkimi krokami. Jasiu ma więc mało czasu, by uratować ukochaną. Pytanie tylko, czy to mu się w ogóle uda…

Innymi postaciami w tym „nieziemskim” przedstawieniu są: Strażnik Piekieł (Wojciech Pielok) i jego Ogary (Krzysztof Szuliński, Filip Kowalski, Mateusz Mirlak), młody ksiądz (Piotr Koźmiński), ślepa ladacznica (Paulina Adamczyk) i inni..

Młodzi aktorzy zdecydowanie ożywili ten spektakl, sprawili, że widzowie mogli dokładnie odczuć każdą emocję… A tych było wiele – strach, niepewność, obrzydzenie, czasem rozbawienie. Błyskotliwy scenariusz, zawierający genialne dialogi oraz piosenki, w parze z zapierającą dech w piersiach muzyką oraz mroczną scenografią, zapewnił niezapomniane widowisko. Ale czego innego można było się spodziewać po uczniach naszej szkoły, którzy co chwila prezentują nowe talenty?

Niezwykle ważnym faktem jest to, że ta sztuka została wystawiona w celach charytatywnych. Za zdobyte w tym dniu, a także podczas koncertu w „Muzie”, pieniądze możliwe będzie dofinansowanie wyjazdu wakacyjnego dzieciom ze świetlicy Dom Aniołów Stróżów, mieszczącej się na Juliuszu w Sosnowcu. Po raz kolejny staszicowska młodzież i wolontariusze udowodnili, jak wielkie mają serca i jak chętnie je okazują!!!

Podczas Dwudniowego Maratonu Wydarzeń Artystycznych zostało zebranych łącznie 2696.86zł. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia finansowego – Rodzicom, Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom, Absolwentom, Przyjaciołom…

(Informacja dla tych, którzy nie mogli obejrzeć „Wśród maków i powoju”: na facebookowej stronie wydarzenia Dwudniowego Maratonu Artystycznego jest dostępna wideorelacja z przedstawienia!).

Serdeczne zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress