WYCIECZKA DO ZAWOI

NewsyMożliwość komentowania WYCIECZKA DO ZAWOI została wyłączona

W dniach 23 – 24 września 2021 roku odbyła się wycieczka klas 1b i 2c do Zawoi, która jest najdłuższą wsią w Polsce, położoną w województwie małopolskim, na południu kraju przy granicy ze Słowacją, bezpośrednio u podnóży Babiej Góry.

Opiekunami wycieczki byli P. prof. Wioleta Garnik, P. prof. Izabela Bałtrukiewicz oraz P. prof. Romuald Hassa. Program podróży obejmował zarówno atrakcje dla profili biologiczno – chemicznych, jak i dla profilu medialno – prawnego.

Z Sosnowca wyjechaliśmy o godzinie 9:00 przy deszczowej pogodzie, ale ze znakomitymi humorami. Swoją podróż rozpoczęliśmy od górskiego spaceru. Pod okiem przewodnika przeszliśmy szlak turystyczny prowadzący do urokliwego Wodospadu Mosorne, a następnie skierowaliśmy się na górski szczyt – Mosorny Groń (1047 m. n.p.m.). Podczas wędrówki mieliśmy okazję zobaczyć wiele gatunków roślin, a także płazy. Na naszej drodze spotkaliśmy salamandrę plamistą, którą obserwowaliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Dowiedzieliśmy się, że obecność salamandry w tym miejscu świadczy o czystości środowiska i jest ona zwierzęciem wilgociolubnym. Ponadto prowadzi samotniczy, drapieżny tryb życia i podlega częściowej ochronie. Jej aktywność przypada na noc, natomiast wyjątek stanowią samice podczas sezonu rozrodczego i zwierzęta obu płci podczas deszczowej pogody.

Po zejściu ze szlaku górskiego przejechaliśmy autokarem do Ośrodka Wypoczynkowego DIABLAK, w którym mieliśmy zarezerwowany nocleg. W oczekiwaniu na przygotowanie pokojów uczestniczyliśmy w ognisku, w trakcie którego każdy z nas mógł upiec kiełbaskę. Panowała bardzo miła atmosfera. Następnie przydzielono wszystkim uczestnikom wycieczki pokoje. Bardzo przyjemnym aspektem było to, że do godziny 23:00 mogliśmy się wspólnie integrować na dyskotece zorganizowanej w jadalni.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu interesujących miejsc i podziwianiu pięknych krajobrazów. Na początku naszej wędrówki odwiedziliśmy mini zoo, gdzie wśród nas biegały lamy i inne zwierzęta, które mogliśmy karmić specjalną karmą. Po zabawie ze zwierzętami skierowaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego Babiogórskiego Parku Narodowego, w którym mogliśmy podziwiać np. różne okazy zwierząt oraz wiele innych obiektów przyrodniczych występujących na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego, a także obejrzeć ciekawy film dotyczący warunków panujących na szlakach górskich.

Po niezapomnianych atrakcjach nastąpił czas na powrót, który również przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Podróż autokarem upłynęła przy muzyce, z czego wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni.

Wycieczka do Zawoi była fascynującą lekcją zarówno wychowania fizycznego w pokonywaniu trudów wędrówki po górskich szlakach turystycznych, jak i bardzo interesującą lekcją biologii o tutejszej florze i faunie. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć urokliwą Zawoję, która jest obecnie najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach, zarówno w lecie, jak i zimą.
Do Sosnowca dotarliśmy o godzinie 18:00 bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, planując kolejną wspólną wycieczkę klasową.

Oliwia Jurkowska

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress