WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE CZ. 4

1. W Nowohuckim Centrum Kultury można zwiedzać wirtualnie galerię Zdzisława Beksińskiego. Na ekspozycji jest 50 obrazów, w większości pochodzących z lat 80. XX w., z tzw. okresu fantastycznego w twórczości malarza. Prezentację uzupełnia kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot twórcy ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Po obejrzeniu wystawy warto sięgnąć po książkę Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny” oraz obejrzeć film „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego z 2016 r.
https://nck.krakow.pl/wirtualne-zwiedzanie-galerii-zdzislawa-beksinskiego/

2. Platforma Google Art and Culture udostępniła ponad 800 obrazów, zdjęć i obiektów związanych z Fridą Kahlo – legendarną meksykańską artystką. „Twarze Fridy” pozwalają się przyjrzeć wszystkim obiektom w dużym zbliżeniu. Fascynuje nie tylko jej twórczość, ale i burzliwy życiorys.. To jedna z najważniejszych artystek XX wieku.
https://artsandculture.google.com/project/frida-kahlo

3. 30 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Jazzu, ustanowiony przez UNESCO w 2011 roku. Ma on na celu m. in. ukazanie wartości jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję. Najważniejszym wydarzeniem będzie wirtualny koncert jazzowy z udziałem artystów z całego świata, transmitowany na żywo od godziny 21.00 /w Polsce/. Gospodarzem będzie Herbie Hancock – sławny amerykański pianista, kompozytor i aranżer jazzowy.
https://jazzday.com/

To też dobra okazja, by obejrzeć film „Bird” z 1988 r. o życiu legendarnego saksofonisty Charliego Parkera w reżyserii Clinta Eastwooda – wielkiego fana jazzu.

Genialnego polskiego pianistę i kompozytora jazzowego przypomina film Macieja Pieprzycy z 2019 roku „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Wywarł on znaczący wpływ na polską szkołę jazzu. Był mistrzem improwizacji i choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, to dla
fanów jazzu stał się legendą. Ścieżkę dźwiękową do tego filmu stworzył znany pianista i kompozytor Leszek Możdżer.

Można posłuchać muzyki z filmu „Windą na szafot” Louisa Malle’a – wielkiego miłośnika jazzu. Jej twórca to legenda światowego jazzu – Miles Davis, genialny muzyk, trębacz i kompozytor, jeden z najbardziej znaczących artystów minionego stulecia. Jego silna osobowość i nieustanny rozwój stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.

Nie może zabraknąć w tym dniu Krzysztofa Komedy z jego piękną kompozycją, stworzoną do filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” – kołysanką Rosemary.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress