WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE CZ. 5

NewsyMożliwość komentowania WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE CZ. 5 została wyłączona

1. „Literackie witaminy” to nowa audycja Programu Drugiego Polskiego Radia, w której pisarze, tłumacze, krytycy, historycy literatury będą opowiadać o książkach, które mogą pomóc w trudnym czasie, a także dostarczyć pozytywnej energii i emocji. Cykl rozpoczął się 4 maja opowieścią profesora Tadeusza Sławka o „Pamiętnikach Hadriana”. Kolejnych kilkunastominutowych odcinków można słuchać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.45

2. Tate Modern w Londynie zaprasza na wirtualną wystawę prac Andy’ego Warhola. Muzeum udostępniło film, w którym kuratorzy oprowadzają po wystawie dzieł amerykańskiej ikony sztuki nowoczesnej i gwiazdy popkultury, jaką był Warhol. Można zobaczyć m.in. najbardziej znane multiplikacje, portrety gwiazd i krótkie filmy. Obok bardzo znanych wizerunków Marylin Monroe czy Elvisa Presleya, butelek coca-coli i puszek zupy Campbell znajdują się na wystawie dzieła, których wcześniej w Wielkiej Brytanii nie widziano. W 12 salach ekspozycji oglądamy nie tylko prace artysty, ale przede wszystkim poznajemy bliżej samego Warhola.

https://www.tate.org.uk/whats-on/tate-modern/exhibition/andy-warhol

3. Dzięki pięciogodzinnej reklamie iPhone’a firmy Apple możemy wybrać się do Ermitażu w Sankt Petersburgu – drugim pod względem wielkości muzeum na świecie. 45 sal, kilkaset dzieł sztuki autorstwa mistrzów światowego malarstwa – Rembrandta, Tycjana, Rafaela, Rubensa, Caravaggia, El Greca i wielu innych . To wszystko nagrane za pomocą jednego ujęcia. Zabytkowe, wspaniałe wnętrza barokowego Pałacu Zimowego są też tłem dla występów tancerzy. Całości towarzyszy muzyka skomponowana przez Kirylla Richtera.

https://www.youtube.com/watch?v=49YeFsx1rIw

Przy tej okazji warto sięgnąć po film „Rosyjska arka” w reż. Aleksandra Sokurowa z 2002 roku, gdzie wyprawa po Ermitażu w głąb historii Rosji dokonana została w jednym ujęciu, bez żadnych cięć montażowych.

4. Wirtualny spacer po wystawie „1000 lat historii Żydów polskich” w Muzeum Polin to kilka propozycji ścieżek zwiedzania. Każda z nich prezentuje osobny temat i umożliwia zwiedzanie wystawy pod określonym kątem. Wyszczególnione są:
– Żydowskie kobiety
– Tysiąc lat w godzinę
– Życie religijne
– Śladami jidysz;
Od 2014 roku Muzeum Polin jest obecne na platformie Google Arts and Culture.

https://artsandculture.google.com/exhibit/1000-lat-historii-%C5%BCyd%C3%B3w-polskich/wR4060gq?hl=pl
http://wirtualnyspacer.polin.pl/
https://www.polin.pl/pl

5. Serwis Ninateka w dniach 8 – 18 maja udostępni bezpłatnie 20 najciekawszych filmów dokumentalnych nagrodzonych w ostatnich latach na festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Wśród nich m.in. „Kraina miodu”, „Twarze, plaże”, „Sól Ziemi”, „Niemiecki życiorys”.
Ponadto w ramach projektu „Zdalne komplety z Ninateką” na stronie udostępnione jest m.in. słuchowisko „Pigmalion” George’a Bernarda Shawa (warto przypomnieć, że sztukę tę wystawiła kilka miesięcy temu młodzież Staszica) w reżyserii Michała Meliny oraz film dokumentalny o Gustawie Herlingu-Grudzińskim „Dziennik pisany pod wulkanem”.
https://pl-pl.facebook.com/Ninatekapl/

6. Na fanpage’u katowickiej Akademii Sztuk Pięknych od 7 maja w każdy czwartek będą odbywać się wykłady online pod wspólnym tytułem „Stan czuwania” (możliwe do odtworzenia również później). Myślą przewodnią cyklu jest poszukiwanie możliwości oswojenia lęków i niepewności w obecnych czasach, a gośćmi będą naukowcy, politycy, duchowni, ludzie kultury i sztuki. Cykl otwiera wykład prof. Tadeusza Sławka „Nadzieja Rozbitka”.
https://pl-pl.facebook.com/ASPkatowice/

7. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Zagłębiowska Mediateka zaprasza do udziału w konkursie #KLASYKODNOWA, który skierowany jest do młodzieży (13-19 lat) z Zagłębia Dąbrowskiego. Aby wziąć udział, należy nagrać filmik z interpretacją klasycznego utworu literackiego. Termin nadsyłania zgłoszeń to 8 -15 maja, szczegóły w regulaminie.

https://www.biblioteka.sosnowiec.pl/index.php/home/wydarzenia-zaglebiowska-mediateka/305-klasykodnowa-konkurs-na-oryginalna-interpretacje-literatury-w-formie-audio-wideo

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress