WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE CZ. 6

NewsyMożliwość komentowania WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE CZ. 6 została wyłączona

1. W związku z ustanowionym przez Sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda, który upamiętnia 100. rocznicę urodzin pisarza oraz 35. rocznicę jego śmierci, Polskie Radio utworzyło specjalny, poświęcony mu serwis. To barwna, multimedialna opowieść o legendarnym pisarzu, publicyście, liderze polskiego ruchu jazzowego, kontestatorze PRL-owskiej rzeczywistości, autorze m.in. „Dziennika 1954”, „Złego” i „Życia towarzyskiego i uczuciowego”.
Serwis podzielony został na pięć części:
– Biografia jak z filmu
– Kontestator
– Warszawa
– Jazz
– Ameryka

https://tyrmand.polskieradio.pl/

2. „Dwójka w NOSPR – NOSPR w Dwójce” – codziennie o godzinie 12.00 i 21.00 można posłuchać najlepszych zarejestrowanych koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, wybranych z minionych sezonów, w których wystąpili legendarni soliści i dyrygenci.

https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka

https://nospr.org.pl/pl

3. Słynny biolog, działacz na rzecz ochrony środowiska i narrator blisko 50 dokumentów David Attenborough powiedział kiedyś: „Świat natury jest najwspanialszym źródłem emocji, piękna i doświadczeń, dla których warto żyć”. Pięć netflixowych dokumentów przypomina o tym, jak niezwykłą planetą jest Ziemia. Są to: „Nasza planeta”, „Ziemia nocą”, „Plastikowy ocean”, „Jane” i „Jak zmienić świat”.

4. Jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Lublina jest „Ferdydurke”. Spektakl miał premierę w 1998 roku, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej i uznany został za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Krytyk teatralny Łukasz Drewniak tak pisał po premierze: „Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna, śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery (…).” Centrum Kultury w Lublinie przypomni tę realizację 20 i 29 maja o godzinie 20.00 na Facebooku Centrum Kultury.

https://www.facebook.com/centrumkulturywlublinie/

5. Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wirtualne obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów pod hasłem #TyDzieńMuzeum! Od 18 do 22 maja codziennie na stronie wydarzenia będą zamieszczane quizy o sztuce, filmy o wystawach oraz opowieści na temat wybranych dzieł z Muzeum Narodowego, m.in. „Podkowiński. Pasja i namiętność”, „Święta w futrze, czyli o Marii Magdalenie”, „To skomplikowane, czyli o małżeństwie Wyspiańskiego”.

https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.krakow/

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress