Wygraliśmy konkurs na projekt społeczny w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu!

W dniach 1 i 2 czerwca, reprezentantki 2RWos wybrały się do Krakowa na Finał Projektu „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”. W pierwszym dniu silna ekipa w składzie: Alicja Caputa, Aleksandra Kasprzyk, Klaudia Rychter, Karolina Wróbel i Agnieszka Starczewska udała się do Grodu Kraka wraz z Panem Profesorem Winiarskim. Brała tam udział w niezwykle rozbudowanej grze terenowej odbywającej się w dwóch zonach: technicznej i kulturowej. Ta pierwsza miała miejsce w Parku Jordanowskim, natomiast ta druga rozgrywała się na Rynku i w okolicach Wawelu.

Zadania wcale nie okazały się łatwe, jednakże nasza drużyna dała sobie z nimi radę. Potem czekał nas już tylko obiad na który składał się przepyszny grill i koncerty dwóch zespołów narodowo-historycznych.

Jednak to w drugim dniu odbyła się Gala, na którą czekali wszyscy. Ponad 50 drużyn prezentowało swoje patriotyczne projekty w dwóch salach. Nasz projekt został zaprezentowany przez Agnieszkę Starczewską z użyciem prezentacji autorstwa Alicji Caputy. Po eliminacyjnej rundzie półfinałowej, mając świadomość wysokiego poziomu innych projektów, nikt z nas nie liczył na awans do finału, dlatego, kiedy zostaliśmy wyczytani jako 2 lokata z 9 znajdujących się w finale byłyśmy bardzo zaskoczone. Jednakże, to nie był koniec emocji na piątek! Czekała nas ponowna prezentacja projektu, tym razem przed sędziami finałowymi. Mimo stresu i ograniczenia czasowego (zaledwie 4 minuty) udało nam się sprostać oczekiwaniom i ZWYCIĘŻYĆ, zajmując tym samym 1 MIEJSCE w kategorii NAGRODA EKSPERTÓW. Nasza radość było nie do opisania, tym bardziej, że nie spodziewaliśmy się, że PROJEKT DOŚWIETLENIA NASZEGO MIASTA może oświetlić naszą drogę do victorii. Byłyśmy tym bardziej zadowolone, gdyż nagrodą, oprócz pamiątkowej statuetki jest weekendowy wyjazd dla całego naszego rozszerzenia w dowolne miejsce.

Na czym dokładnie polegał nasz projekt?

1 zadanie- wywiad z lokalnym patriotą- w naszym przypadku był to pan Grzegorz Onyszko, magister historii i przewodnik po Sosnowcu.

2 zadaniem było nagranie krótkiego filmu promującego miasto za pomocą aplikacji Snapchat

3 i najważniejszym zadaniem był projekt społeczny- to właśnie za niego otrzymaliśmy główną nagrodę. Ale zacznijmy od początku. Pierwszym z naszych działań było stworzenie internetowej ankiety (i jej wydrukowanej wersji) dotyczącej informacji na temat miejsc niedoświetlonych w naszym mieście. Następnie udaliśmy się do centrum naszego miasta, aby rozdając babeczki porozmawiać z mieszkańcami naszego miasta. Po wizycie w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu wyposażeni w mapy miasta dalej rozmawialiśmy z mieszkańcami, w celu uzyskania informacji. Następnym punktem było opracowanie mapy z zaznaczonymi wszystkimi punktami lub rejonami, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Chwilę po zrobieniu mapy trzyosobowa drużyna wraz z naszym opiekunem-koordynatorem-absolwentem Łukaszem Nowakiem udała się we wszystkie miejsca zaznaczone na mapie, aby sprawdzić dane punkty. Następnie wprowadziliśmy zmiany na naszej mapie. Na koniec wyniki naszej pracy zostały przedstawione klasie 1 HUM, a niedługo przekazane zostaną do Rady Miejskiej, aby zostały wprowadzone w życie. Przez cały czas trwania projektu prowadzona była strona internetowa na facebooku, gdzie pojawiały się aktualności dotyczące naszego projektu.

Wszystkie trzy zadania były kontynuacją projektu przeprowadzonego przez Łukasza Nowaka i Marcina Tochowicza w naszej szkole, na początku tego roku. Na pierwszym spotkaniu w grze Sejm 2.0. wcielaliśmy się w role posłów, za drugim razem byliśmy Radnymi planującymi budżet miasta, a na trzecim spotkaniu planowaliśmy nasz projekt społeczny. Wszystkie te działania były wykonywane w celu uświadomienia nam jak ważny jest w dzisiejszych czasach nowoczesny patriotyzm, którego gałęzi, według ANP stanowią: samorządność, kulturę pamięci i patriotyzm gospodarczy.

Chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym w projekt uczestnikom, a najbardziej:
Weronice Łonak– koordynatorce strony na facebooku, autorce ankiety i mapy

Alicji Capucie– prezentującej nasz projekt w 1 klasie, oraz uczestniczącej w bardzo dużej części w realizacji 1 i zadania

Markowi Gębskiemu– autorowi filmiku do zadania 1 i pomagającemu nam w realizacji 3 zadania

Hani Bednarczyk– która pomagała nam w realizacji mapy i wszystkich spraw z nią związanych oraz autorce pytań do patrioty

Oli Kasprzyk i Klaudii Rychter– które złożyły i opracowały filmik do 3 zadania

Aleksandrowi Jurze– który przeprowadził wywiad z patriotą

Karolinie Wróbel– pomagającej nam w realizacji 3 zadania

Danielowi Dąbkowi– drugiemu administratorowi strony na facebooku

Alicji Sąkol i Oli Dudek– pomagającym w skontaktowaniu się z mediami i Komendantem Głównym w Sosnowcu

Ja sama miałam przyjemność bycia liderką projektu, zatem zrealizowałam 2 zadanie i pomagałam w realizacji 1 i 3 z nich. Chociaż czasem było ciężko, to za satysfakcję, którą odczuwałam prezentując nasz projekt przed jury, oraz 300-osobową publicznością stwierdzam, że było warto.

Agnieszka Starczewska

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.