Wyjazd do Brukseli jako nagroda za zwycięstwo w rozgrywkach Śląskiej Ligi Debat Antysmogowych

NewsyMożliwość komentowania Wyjazd do Brukseli jako nagroda za zwycięstwo w rozgrywkach Śląskiej Ligi Debat Antysmogowych została wyłączona

W październiku ubiegłego roku zespół reprezentujący IV Liceum im. Stanisława Staszica w składzie: Jowita Jasińska, Agnieszka Starczewska, Szymon Rajca i Igor Tomecki zwyciężył w rozgrywkach Śląskiej Ligi Debat Antysmogowych. Jedną z nagród był wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie europosła Marka Plury. Ponieważ rok szkolny nie jest najlepszym czasem dla tego typu eskapad, poczekaliśmy do początku wakacji.

Trzydniowy pobyt w Belgii nie rozpoczął się najlepiej – zepsuł się autobus, którym jechaliśmy, co spowodowało konieczność zmiany planowanego programu pobytu. Z trudem udało się nam dotrzeć do niewielkiego hotelu położonego w samym centrum Brukseli. Na tym na szczęście kłopoty się skończyły i korzystając z pięknej pogody już bez problemu mogliśmy zwiedzać belgijską stolicę. Głównym punktem wizyty było zwiedzanie siedziby Parlamentu Europejskiego, gdzie europoseł Marek Plura opowiadał o swojej działalności w tym organie Unii Europejskiej.

Największe wrażenie wzbudził jednak kilkugodzinny pobyt w Brugii. W średniowieczu była to siedziba jednej z czterech głównych hanzeatyckich faktorii, odgrywających kluczową rolę w handlu w tej części Europy. Paradoksalnie, późniejszy spadek znaczenia miasta i brak jego industrializacji w okresie rewolucji przemysłowej pozwolił na zachowanie dawnego charakteru miasta. Perfekcyjnie odnowione i utrzymane w idealnym stanie zabytki przyciągają tłumy turystów. Prawie półgodzinna przejażdżka łodzią motorową po brugijskich kanałach pozostawiła niezapomniane wrażenie.

Warto podkreślić jeszcze jedną rzecz. Większość uczestników naszego wyjazdu stanowili laureaci różnych konkursów – nie tylko dla dzieci i młodzieży. Niektórzy pochodzili spoza województwa śląskiego. To wyjątkowa sytuacja, ponieważ najczęściej w podobnych wyjazdach biorą udział partyjni koledzy organizującego imprezę europosła. Dlatego też panu europosłowi Markowi Plurze należą się słowa szczególnego uznania za docenienie różnych talentów, co w dzisiejszych czasach nie jest takie powszechne.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress