Wykład i warsztaty historyczne w 36. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce

„Listopad, to dla Polaków niebezpieczna pora” pisał ponad sto lat temu Stanisław Wyspiański. Okazuje się, że nie tylko listopad, ale i styczeń, marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, no i grudzień. A i w pozostałych miesiącach można odnaleźć trudne wydarzenia z naszej historii. Ale w najnowszych, a więc powojennych dziejach Polski, rzeczywiście grudzień był wyjątkowo czarny – najpierw wydarzenia Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu, potem stan wojenny w 1981 roku. Tym właśnie problemom poświęcone było kolejne spotkanie historyków w ramach Tygodnia Humanistycznego trwającego właśnie w naszej szkole.

15 grudnia gościliśmy dr Tomasza Goneta pracownika naukowo – dydaktycznego Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który spotkał się z uczniami rozszerzeń historycznych z klasy II i III naszego liceum. W czasie wykładu połączonego z dyskusją i warsztatami poznaliśmy realia życia w PRL, zrozumieliśmy uwarunkowania i przyczyny robotniczych buntów z 1970 i 1980 roku, poznaliśmy wiele szczegółów z okresu tzw. „karnawału Solidarności”. Poznaliśmy też sylwetki zapomnianych dzisiaj bohaterów z tamtych dni, odważnych, niezłomnych ludzi, jak np. Andrzej Rozpłochowski przewodniczący solidarności na Hucie Katowice. Pan doktor w bardzo zajmujący sposób mówił zarówno o sytuacji z perspektywy całej Polski, jak i z punktu widzenia naszego regionu (i to było szczególnie ciekawe).

Wszyscy byli naprawdę poruszeni, gdy oglądaliśmy zdjęcia i materiały dotyczące Grudnia 1970, czy stanu wojennego. Kiedy słuchaliśmy tych opowieści i patrzyliśmy na zdjęcia i dokumenty, PRL przestawał być śmiesznym, nieco groteskowym, może czasami uciążliwym, ale jednak niegroźnym krajem z filmów Stanisława Barei.

Tak więc kolejna grudniowa rocznica i Staszicowski Tydzień Humanistyczny przyczyniły się do tego, by zwiększyć uczniowską wiedzę i świadomość historyczną, a może i (nie unikajmy tego słowa) – patriotyczną.