WYPRAWA II MAT1 NA MORAWY I DO WIEDNIA 6-8 X

Co zapamiętaliśmy?

„Dunaj w Wiedniu ma dwa koryta( jedno sztucznie przesunięte) a jeszcze w dodatku jest Donaukanal i Alte Donau. To który jest tym właściwym Dunajem?”

”Mało które miasto wielkości Wiednia może szczycić się wodą tak czystą, że można ją pić bezpośrednio z kranu i smakuje o wiele lepiej od butelkowanej, którą zwykliśmy kupować w sklepie. Wiedeńska woda pozyskiwana jest z alpejskich źródeł wysokogórskich i płynie do stolicy 120 km akweduktem”

”Czy spoglądając na budynek na zdjęciu wpadlibyście na to, że jest to… spalarnia śmieci? Spittelau jest przykładem tego, że dzięki nowoczesnym technologiom tego typu obiekt nie musi być wcale uciążliwy dla otoczenia, a wręcz może stać się dumą miasta!

budynek

 

Nowy, niespotykany wygląd budynku niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy” jest dziełem lokalnego artysty, Friedensreicha Hudertwassera. Uważał on, że pospolita i często bezduszna architektura nie tylko obiektów przemysłowych, ale także budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej to takie samo zanieczyszczenie środowiska, jak emisja pyłów z kominów, wylewanie ścieków do rzeki czy zatruwanie gleby”

 

 „Jedzenie? Sznycel po wiedeńsku, kawa po wiedeńsku, torcik wiedeński….

Wienerschnitzel – obowiązkowo. Jedliśmy codziennie”

Wienerschnitzel – obowiązkowo. Jedliśmy codziennie”

”Myślę,że do końca życia nie zapomnimy o najdziwniejszych urzędnikach w Wiedniu – kotach grubasach, które w stajniach Dworskiej Szkoły Jazdy pilnują, by żadna mysz nie zakłóciła spokoju specjalnie hodowanych koni- lipicanów. Mają status urzędników państwowych…”

”Muzeum Techniki. Taki trochę „Kopernik” w Warszawie, ale dużo większy. Robi wrażenie!”

„Skarbiec i znajdująca się w nim szata koronacyjna z początku XIII wieku z symbolami muzułmańskimi i chrześcijańskimi w kolorze ciemnoczerwonym nasyconym i żywym, jakby wczoraj była farbowana.Przewodniczka mówiła, że barwnik pochodzil z kilku tysięcy specjalnych ślimaków…Niesamowite!”

„ Hofburg – zimowa rezydencja Habsburgów, Schonbrunn- letnia. Obydwie imponujące. Ale najlepsze przenosiny sezonowe były w Belwederze- dwa pałace stojące naprzeciwko siebie przedzielone pięknym trawnikiem i geometrycznymi zdobieniami z roślin to dom na lato i na zimę…Różnica w grubości murów i wielkości okien”

„Morawy i zwiedzanie jaskini. Nietoperze zwisające nad głowami zapewniły adrenalinę”

„Katedra św.Szczepana w Wiedniu. Jej dach składa się z 230 tysięcy elementów tworzących mozaikę. Wielkość, rozmach, zdobienia i zapach świec. Można było poczuć wielkość i bliskość Boga”

„Kołyska Napoleona Juniora została wykonana z 800 kilogramów srebra”

„Muzeum Historii Naturalnej- drugie piętro. Modele zwierząt i zalane w formalinie owady.Wielkość niektórych niesamowita. A okazy minerałów- gigantyczne. I Wenus z Wilenndorfu…”

„Zakupiłem popiersie Franciszka Józefa. Cała Austria pełna jest pamiątkowych przedmiotów związanych z setną rocznicą jego śmierci”

„Historia Wesołej Luizki- nieprzypadkowo tak nazwanej żony Napoleona…”
Oczywiście zapamiętaliśmy dużo więcej, ale dzielimy się z Wami migawkami- ciekawostkami, których wspominanie rozgrzewało nas na lekcji w poniedziałek….

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wycieczki.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress