Wystarczy mały gest

NewsyMożliwość komentowania Wystarczy mały gest została wyłączona

27 listopada roku bieżącego, uczniowie klas drugich licealnych mieli niecodzienną okazję uczestnictwa w wykładzie przeprowadzonym przez przedstawiciela sosnowieckiego Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu – Pana Tomasza Kwietnia. Lekcja była nieodłącznym elementem cyklu zajęć zorganizowanych w ramach Staszicowskiego Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji.

Większość wykładów, w których mieliśmy okazję uczestniczyć wiązały się z konkretnymi dziedzinami nauk – humanistycznych, ścisłych czy artystycznych. Te zajęcia były czymś znacznie więcej. Ich celem przewodnim było oderwanie od rzeczywistości szkolnej i skupienie się choć chwilowo na otaczającym nas świecie. Mając na myśli oczywiście świat zupełnie inaczej widziany po drugiej stronie muru szkolnego. Wykłady skłaniały do refleksji nad własnym życiem, a także codziennym postępowaniem. Po obejrzeniu 20 minutowego materiału, każdy z uczestników mógł odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Czy w natłoku codziennych obowiązków znajduję czas dla potrzebujących? Jeśli nie, to czy robię coś aby ten stan rzeczy zmienić? Wolontariat to nie tylko ofiarowanie drugiej osobie swojej pomocy czy wolnego czasu – to również możliwość: zdobycia doświadczenia, odkrycia swoich talentów, spełniania dobrych uczynków, poznania ciekawych osób i przede wszystkim doświadczenie czegoś, co ciężko opisać za pomocą słów. Pan Tomasz Kwiecień w sposób interesujący przybliżył wszystkim definicję wolontariusza – czyli bohatera niosącego pomoc bliźniemu, dzięki któremu z pewnością na twarzy każdej zmartwionej osoby zagości uśmiech. Wystarczy chwila rozmowy, wspólne czytanie książek, gry planszowe, śpiewanie piosenek czy pomoc przy wykonywaniu czynności codziennych. Mały gest .
Co potrzeba? Wystarczy chwila wolnego czasu, a przede wszystkim uśmiech na twarzy! 🙂
Kiedy? W każdej chwili. Dzisiaj, jutro, pojutrze. To ty decydujesz, kiedy będziesz chciał nieść pomoc drugiemu człowiekowi!

Gdzie? Hospicjum Sosnowieckie św. Tomasza Apostoła, Mjr H.Hubala-Dobrzańskiego 131, 41-218 Sosnowiec

Masz wątpliwości? Nie wiesz czy podołasz zadaniu? Możesz odetchnąć z ulgą. Ja, Ty czy osoby nas otaczające jesteśmy razem z Tobą. Nawet jeśli jesteś nieśmiała/y, nie masz talentu do nawiązywania kontaktów interpersonalnych to z pewnością dasz radę.
Przemyśl – naprawdę warto!

A Ciebie drogi uczniu, zachęcamy do odwiedzenia nowopowstałego Funpage’a Szkolnego Klubu Wolontariatu

Z pewnością znajdziesz tam wiele niezwykłych propozycji do pomocy innym! Razem możemy więcej!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress