Wystawa Żołnierzy Wyklętych

NewsyMożliwość komentowania Wystawa Żołnierzy Wyklętych została wyłączona

Akcja „Wyklęci do Szkół” została zainicjowana przez Fundację Dobrych Mediów razem z wydawnictwem 2 Kolory w listopadzie 2015 roku. Jej celem jest spopularyzowanie wśród uczniów szkół licealnych wiedzy na temat dokonań Żołnierzy Wyklętych oraz ich losów po zakończeniu II Wojny Światowej. Dzięki uprzejmości wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Sosnowca Jacka Dudka wystawa prezentująca biogramy kilkunastu z nich trafiła na tydzień do naszej szkoły.

Żołnierze wyklęci to tragiczne postaci polskiej historii. Prezentowane na wystawie sylwetki niektórych z nich na dziesięciolecia zostały wymazane z polskiej pamięci historycznej przez władze komunistyczne.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bezkrytycznie oceniać wszystkie ich działania, nawet gdy motywowane były miłością do Ojczyzny i brakiem zgody dla narzuconej nam przez popleczników Józefa Stalina, nieakceptowanej przez większość społeczeństwa, rzeczywistości. Z tego punktu widzenia wystawa nie jest pozbawiona wad – biogramy jej bohaterów pozbawione zostały najbardziej kontrowersyjnych, a niekiedy niestety haniebnych, epizodów ich życia. Polska historia nie jest czarno-biała.
Nasze liceum zawsze starało się umożliwić naszym uczniom zapoznanie się z różnymi punktami widzenia i odmiennymi ocenami naszej trudnej historii. Dlatego też uznaliśmy, że warto zapoznać młodych Polaków z sylwetkami osób, które gotowe były poświęcić swoje życie dla Ojczyzny. Mamy nadzieję, że zachęci to naszych uczniów do samodzielnego poszukiwania w innych źródłach wiedzy historycznej bardziej pogłębionych informacji na temat tych, którzy kontynuowali po zakończeniu II wojny światowej walkę o wolną Polskę. Walkę, której wygrać wówczas nie mogli.

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress