Wzięliśmy udział w Miedzynarodowym Konkursie Matematycznym!

NewsyMożliwość komentowania Wzięliśmy udział w Miedzynarodowym Konkursie Matematycznym! została wyłączona

Od dwudziestu siedmiu lat w krajach Europy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Mathematiques sans frontieres” (Matematyka bez Granic) mający charakter zawodów międzyklasowych. Pierwsza edycja tego konkursu została zorganizowana przez grupę francuskich matematyków przy wsparciu Akademii w Strasburgu. Konkurs bardzo szybko zyskał dużą popularność – w poprzedniej edycji konkursu brała udział młodzież z ponad 20 państw. W rozwiązywaniu zadań konkursowych uczestniczą wyłącznie drużyny, będące kompletnymi zespołami klasowymi. Polska uczestniczy w konkursie od 1993 roku.

W poniedziałek uczniowie klasy 3 GM i 1 MAT1 wzięli udział w XVIII już edycji tego Konkursu. Do rozwiązania otrzymali zadania o różnym stopniu trudności, zróżnicowane pod względem zakresu materiału teoretycznego jaki potrzebny był do ich rozwiązania. Pierwsze zadanie podane było w języku obcym (angielski, niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański). Należało je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie zredagować rozwiązanie w wybranym języku obcym. Tematyka pozostałych zadań obejmowała różne działy matematyki i uwzględniała jej korelację z innymi przedmiotami nauczania szkolnego. Do rozwiązania niektórych zadań potrzebna była odpowiednio rozwinięta wyobraźnia przestrzenna i sprawność manualna, a także cierpliwość i dokładność (konstruowanie, wycinanie, naklejanie różnych figur w celu tworzenia z nich nowych konfiguracji… ). Przede wszystkim była to jednak znakomita matematyczna zabawa, a każdy uczeń, biorący w niej udział, ma swój wkład w końcowy sukces drużyny.