XX JUBILEUSZOWE REGATY STASZIC – PLATER ( PLATER – STASZIC )

WE ARE THE CHAMPIONS !!!

Wioślarze z uniwersytetów Oxford i Cambridge byliby z nas doprawdy dumni! Oto bowiem w piękny, słoneczny wrześniowy dzień, po raz kolejny wypełniła się wyjątkowa szkolna tradycja IV LO im. S. Staszica – wioślarska rywalizacja dwóch zacnych sosnowieckich szkół. Prawdziwe Starcie Tytanów! Już po raz dwudziesty (chic!) uczniowie „Staszica” i „Plater”- wioślarze spotkali się na sosnowieckich Stawikach, by w samo południe walczyć o laur zwycięstwa i dostojny puchar Regat.

Społeczności obu szkół tłumnie zgromadziły się na brzegu – nie było wątpliwości, że biało-granatowe barwy, to My – uczniowie, nauczyciele, absolwenci i sympatycy „Staszica”. Kolor czerwony tradycyjnie zarezerwowany był dla II Liceum im. E. Plater. Nasze ”Gumisie” , choć same jeszcze nie wiosłują, przygotowały fantastyczne transparenty, które miały dodać magicznej mocy naszym załogom.

Honorowym gośćmi tegorocznych Regat byli: Prezydent Sosnowca – pan Arkadiusz Chęciński oraz Wiceprezydent Miasta – pan Krzysztof Haładus (prywatnie ojciec czwórki wielce usportowionych byłych i obecnych „Staszicaków”). Jak zawsze, wioślarskie zmagania uczniów wspierał pan Janusz Kubicki – wieloletni nauczyciel ‘Staszica” i wierny sympatyk Szkoły, radny Sosnowca.

Jubileuszowe XX Regaty rozpoczęli, a jakże, symbolicznym uderzeniem w mosiężny żeglarski dzwon: dyrektor ZSO nr 15 – pan Grzegorz Walotek oraz pani Anna Baczyńska-Jach, wicedyrektor II Liceum im. E. Plater. Nie mamy żadnych wątpliwości, że choć nieobecny ciałem, to duchem ze wszystkich sił wspierał ekipę „Staszica” pomysłodawca i „ojciec”- Regat – były dyrektor naszej Szkoły – pan Tomasz Szyjkowski.

W bajecznych wprost promieniach wrześniowego słońca, do rywalizacji na wodzie stanęły jako pierwsze załogi dwuosobowych kajaków:

Co za emocje! Niczym na Tamizie, nasi zawodnicy odważnie biją wiosłami w wodę! I oto pierwszy wyścig zwycięski dla „Staszica”. Jego bohaterami są Ala Caputa i Kamil Hyla. Wielkie brawa! A potem, już do końca Regat, rywalom nie udało się zatrzymać „Staszicowskiej Armady”. Pamiętajmy jednak, że w kajakach liczy się uzyskany czas, a nie to, która drużyna pierwsza przekroczy linię mety.

Tak więc, uzyskując lepszy czas, w pięknym stylu zwyciężali:
na miejscu I : Julia Bogunia i Szymon Morawiec

na miejscu II : Maja Szrubarczyk i Kuba Szymonowicz

na miejscu III znaleźli się ex-equo: Ala Caputa i Kamil Hyla ze „Staszica” oraz Julia Płoszaj I Radosław Rosół z „Plater”

miejsce IV ( last but not least) zajęli Agnieszka Starczewska I Michał Warda.

Brawo, kajakarze! Zgarnęliście wszystkie medale. To się nazywa prawdziwe mistrzostwo.

Po fenomenalnym występie kajakarzy, na piaszczystej plaży Stawików, wśród kibiców obu szkół znów zapanowało szaleństwo. Oto na kei pojawiły się załogi w czółnach. Kto wygra tę walkę??? Jeśli „Staszic”, będzie to już piąte z rzędu zwycięstwo naszej drużyny. Wspaniały puchar Regat pozostanie „na swoim miejscu”, w gmachu przy Placu Zillingera 1. Do walki o zwycięstwo, do rywalizacji fair-play w decydującej konkurencji stanęli nieustraszeni „staszicowscy wojownicy” płci obojga:
Aleksandra Dudek, Szymon Głąb, Wiktoria Kucharczyk, Tomasz Mirosławski, Bartek Ocetek, Klaudia Rychter, Karol Szymończyk i Franek Zimnal.
Jakże on się prezentowali!

Przed finałowym wyścigiem wieloletni szkoleniowiec naszych wioślarzy prof. Piotr Grabowski szepnął im jeszcze coś do ucha…wiadomo trenerskie zaklęcie. Prof. Dariusz Kantor mrugnął znacząco.

I oto ruszyli:

Citius! Altius! Fortius! (Szybciej! Wyżej! Mocniej!). Staszic na prowadzeniu! Dalej! Dalej! Jeszcze ten kluczowy manewr – nawrót na boi. Wspaniale! Idealnie! Trener Grabowski może być z nich dumny! W równym rytmie prują fale. Dziób czółna „Staszica” jest już metr, może dwa przed rywalami…Kibice szaleją! Jeeeest !!! Victoriaaaaa !!! We are the Champions !!! Skok do wody! Radość! Szaleństwo! Sztab szkoleniowy IV LO w euforii, Dyrekcja i nauczyciele promienieją, kibice skaczą z radości, a nasi dzielni rywale nadal nie mogą pojąć, jak to się stało… – tak z pewnością skomentowałby wyścig słynny radiowy dziennikarz sportowy – Tomasz Zimoch.

„Staszic” po raz piąty z rzędu zwycięzcą Regat !

Srebrny Puchar i piękna statuetka wioślarza, ufundowana, aby uświetnić okrągłe XX zawody wędruje w ręce kapitana naszej drużyny.

Po wzruszającej ceremonii, chwila dla fotoreporterów i wspólny skok do wody – drużyny „Plater” i „Staszica” trzymając się za ręce tworzą przyjacielski krąg w promieniach południowego słońca. Na tym polega prawdziwa honorowa rywalizacja. Koleżanki i Koledzy z „Plater” dziękujemy Wam za wspaniałą walkę! Za te piękne, wspólnie „przewiosłowane” 20 lat. Dziękujemy też Dyrekcji Waszej Szkoły oraz nauczycielom wychowania fizycznego. Tak pięknie jak my ścigają się tylko studenci z Oxford i Cambridge!

Dziękujemy panu Sławomirowi Dębskiemu – prezesowi zagłębiowskiego WOPR-u za profesjonalne sędziowanie i zapewnienie załogom wioślarskim bezpieczeństwa. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich ratowników WOPR, także tych psich, dzięki którym czuliśmy się należycie „zaopiekowani” na wodzie i nad wodą 😉

Jak zawsze wspaniale spisał się nasz Szkolny Samorząd – Julia Krasińska i Michał Krupiński, Nie tylko świetnie poprowadzili całe Regaty, dzielnie wspierani przez przedstawiciela samorządu II LO, ale również zaopatrzyli nas w kolorowe opaski na rękę przygotowane specjalnie na tę okazję. Moje skojarzenie z opaskami było jednoznaczne – impreza typu „all-inclusive”, czyli wszystko w cenie. I naprawdę było. „Staszic” totalnym zwycięzcą XX jubileuszowych Regat. Vivat!

Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht,
Gdzie ta koja wymarzona w snach.
W każdej chwili płynę w taki rejs,
Tylko gdzie to jest, no gdzie to jest?

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.