Z wizytą w Poczdamie

W dniach 28-30 listopada uczniowie naszej szkoły, Michał Krupiński i Jakub Antosiewicz wraz z kolegami z II LO im.E.Plater oraz VI LO im.J.Korczaka reprezentowali Sosnowiec na spotkaniu związanym z projektem ,,Citipart”. Tym razem tematem przewodnim była tolerancja, dlatego też miejscem spotkania Poczdam, kojarzony z wydanym w 1685 r. edyktem tolerancyjnym, w którym elektor brandenburski, Fryderyk Wilhelm (Wielki Elektor) zapraszał do swojego państwa uciekających z Francji hugenotów.

Podczas projektu uczniowie sosnowieckich szkół mogli dowiedzieć się jak wygląda problem braku tolerancji z perspektywy innych krajów europejskich. Okazją do tego była prezentacja filmów przez poszczególne grupy. W jednym z nich nasze koleżanki i koledzy z Plater przedstawili historię uzdolnionego muzycznie niewidomego chłopaka . Poza tym uczestnicy brali udział w spotkaniach z przedstawicielami władz lokalnych oraz organizatorami i sygnatariuszami Neues Potsdamer Toleranzedikt (Nowy Poczdamski Edykt Tolerancyjny).

W skład programu, poza częścią merytoryczną wchodziło także zwiedzanie parku wokół pałacu Sanssouci, letniej rezydencji Fryderyka Wielkiego. Podczas czasu wolnego od spotkań związanych z projektem, uczniowie wraz z opiekunami mieli sposobność odwiedzenia jarmarku bożonarodzeniowego oraz zakupienia tradycyjnych niemieckich przysmaków.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress