Za nami Pierwsze Staszicowskie Spotkanie z Nauką!

Oj, działo się!
W krótkiej ankiecie, podsumowującej wydarzenie zatytułowane „Przyjdź i zobacz sam(a) jak liczymy my, czyli z Matematyką i Fizyką za pan brat”, nasi Goście przyznali, iż nasza Szkoła wywarła na nich bardzo pozytywne wrażenie, na co wskazuje 95% odpowiedzi!

A było tak:

17.11.2016 r. mieliśmy przyjemność gościć uczniów z pobliskich gimnazjów w ramach I Staszicowskiego Spotkania z Nauką.

Tego dnia, nasi Goście:

– przyglądali się oni lekcjom matematyki i fizyki prowadzonymi przez p.prof. Dorotę Kolany w kl.1MAT2, p.prof. Annę Borgieł-Wodzicką w kl.3GA oraz p.prof. Katarzynę Nessing w kl.2R1 i p.prof. Katarzynę Wilk w kl. 2R2 ;
– doświadczyli „Różnych sposobów prezentacji doświadczeń losowych” – za pomocą histogramów i diagramów kołowych i w postaci drzewa stochastycznego;
– „Interpretowali geometrycznie wartość bezwzględną”;
– uczestniczyli w lekcjach z rozszerzonym programem nauczania matematyki;
– mieli okazję poznać zastosowania trzech zasad dynamiki Newtona w bloczkach, układach ciał i na równi pochyłej;
– zachwycili się Matematyką… po angielsku (!) u p. prof. Marioli Plewni;
– nieomalże zakochali się w Fizyce – w takcie wykładu p.prof. Katarzyny Nessing

Zajęcia z matematyki dotyczyły analizy własności funkcji z wykorzystaniem programu Geogebra”. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum, była to więc
świetna okazja aby powtórzyć niektóre zagadnienia związane z analizą własności funkcji.

Wykorzystanie na zajęciach programu Geogebra – dynamicznego narzędzia, które łączy geometrię i analizę matematyczną – pozwoliło na bardziej wizualne podejście do rozwiązywanych problemów. Część zajęć była prowadzona w języku angielskim i mimo, że dla większości uczestników było to pierwsze doświadczenia nauczania dwujęzycznego, uczniowie szybko przekonali się , że matematyka w obu językach jest taka sama.

Bohaterem zajęć z fizyki było światło. Uczniowie zapoznali się ze zjawiskami związanymi ze światłem takimi jak: odbicie, załamanie, całkowite wewnętrzne odbicie, interferencja i dyfrakcja. Opisowi zjawisk towarzyszyły doświadczenia wykonywane przez nauczyciela oraz zaproszonych gości.

Ostatnim punktem programu były warsztaty przygotowane przez uczniów dla uczniów. Pierwszą częścią zajęli się Fizycy z klasy 2mat1, którzy przygarnęli młodszych kolegów i koleżanki i wypróbowali swoich sił w rolach nauczycieli. Nie było to wcale takie łatwe, gdyż zadania, które mieli rozwiązać gimnazjaliści dotyczyły materiału z klasy drugiej liceum. Druga część spotkania z licealistami, dotyczyła różnych aspektów nauczania matematyki w naszej szkole. Nie obyło się bez informacji o konkursach i kółkach matematycznych, warsztatach maturalnych, ale także o wykorzystywaniu matematyki jako narzędzia do rozwiązywania różnorodnych problemów:
informatycznych, genetycznych, lingwistycznych…

Drodzy Gimnazjaliści, jeżeli chcecie na co dzień współtworzyć atmosferę naszej Szkoły, przybywajcie! Zapraszamy na najbliższe trzy lata! Jeszcze raz dziękujemy za Wasze odwiedziny!

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.