Zakopane – obóz narciarski klas 1b i 1d (marzec 2019)

NewsyMożliwość komentowania Zakopane – obóz narciarski klas 1b i 1d (marzec 2019) została wyłączona

W dniach 3.03.2019r. – 9.03.2019r. odbyła się szkolna wycieczka klas 1b i 1d do Zakopanego. Wyjazd miał charakter obozu narciarskiego, ale w związku z tym, że nie wszyscy uczniowie obu tych klas są narciarzami, grupa została podzielona na część jeżdżącą na nartach lub snowboardzie oraz część niejeżdżącą.

Obóz z perspektywy grupy niejeżdżącej na nartach

Nieuczestniczenie w zajęciach sportowych nie oznaczało jednak bezczynności uczniów. Już pierwszego dnia udaliśmy się na wyczerpujący spacer Doliną Chochołowską, najdłuższą doliną w polskich Tatrach. Zmęczenie po przebytym dystansie rekompensowały piękne widoki ośnieżonych gór oraz ciepłe frytki w schronisku. Należy jednak pamiętać, że Zakopane to nie tylko wyjątkowe, górskie krajobrazy. Miasto to wyróżnia się na tle innych swoją oryginalną tradycją i zwyczajami. Próbując poznać bliżej kulturę zimowej stolicy Polski, odwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie przybliżające nie tylko przyrodę Tatr, ale również historię, obyczaje i tradycje Zakopanego i Podhala, muzeum Karola Szymanowskiego, uważanego za drugiego najlepszego polskiego kompozytora zaraz po Fryderyku Chopinie oraz muzeum Jana Kasprowicza, którego niezwykły życiorys doprowadził uczniów do wzruszenia (wspaniała gawęda przewodniczki po muzeum (!); słuchaliśmy jej przez ponad godzinę z wielką uwagą). Moim ulubionym zakopiańskim artystą został jednak Władysław Hasior. Jego twórczość okazała się dla nas szokująca i niekoniecznie zrozumiała, ale mimo to miała w sobie coś wyjątkowego, intrygującego i wciągającego, dzięki czemu zapamiętamy ją na długo. Zakopane zwiedzaliśmy też, wędrując szlakiem stylu zakopiańskiego stworzonego przez słynnego zakopiańczyka Stanisława Witkiewicza. Z kolei biologów bardzo zainteresowała wystawa w centrum edukacyjnym Tatrzańskiego Parku Narodowego poświęcona przyrodzie Tatr. Będąc w Zakopanem, nie mogliśmy naturalnie pominąć postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkiewicza-syna, znanego również pod pseudonimem „Witkacy”, który stał się ikoną kultury Zakopanego. Dwoje uczniów z naszej grupy przygotowało prezentację, dzięki której poznaliśmy życiorys postaci, co było niezbędne do pełnego zrozumienia sztuki „CC-Y WITKAC-Y Menażeria”, którą obejrzeliśmy w Teatrze Witkacego. Po spektaklu uczestniczyliśmy w spotkaniu z jego reżyserem i zarazem dyrektorem Teatru Witkacego panem Andrzejem Dziukiem (nota bene absolwentem naszej szkoły) oraz aktorami grającymi w przedstawieniu. Spotkanie to pomogło nam zrozumieć lepiej sztukę oraz poznać głębiej poglądy estetyczne i filozoficzne Witkacego. Podczas tygodniowego pobytu w Zakopanem udało nam się zobaczyć to piękne miasto z nieco innej perspektywy niż zazwyczaj, dzięki czemu z pewnością nigdy nie zapomnimy o tej wycieczce.

Obóz z perspektywy grupy jeżdżącej na nartach

Aby przygotować się do intensywnej jazdy na nartach, w ramach rozgrzewki pierwszego dnia pobytu na obozie udaliśmy się do Witowa. Osoby, które dopiero zaczęły stawiać swoje pierwsze kroki w narciarstwie lub snowboardingu, miały szansę nauczyć się podstaw na tym łagodnym stoku, a ci, którzy opanowali tę sztukę, mogli śmigać jak najszybciej potrafili z góry na dół. To był jednak jedyny łatwy stok, na którym jeździliśmy. W Suchem na przykład, poza stromą trasą, jazdę utrudniała również cała masa lodu, dlatego zjeżdżanie z tego stoku było walką o przetrwanie, czyli oto, aby się nie wywrócić i nie obić sobie wszystkich części ciała. W Białce Tatrzańskiej natomiast mogliśmy się wykazać: było tu wiele tras o różnym stopniu trudności. Ani tu jednak, ani w Jurgowie warunki nie były idealne (robiło się coraz cieplej, co niekorzystnie wpływało na jakość śniegu), mimo tego drużyna narciarzy i snowboardzistów zgrabnie śmigała na stoku. Obóz zakończyliśmy w Suchem, gdzie w rytmie piosenek i w pięknym słońcu spędziliśmy przyjemny dzień (zawierając nowe znajomości na wyciągu). Ciężkiej jeździe przez cały wyjazd towarzyszyły też chwile wytchnienia, podczas których zajadaliśmy się przysmakami z okolicznych karczm.

Tekst przygotowały: Monika Kryczek i Basia Szydło.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.