ZAKOPANE, ZAKOPANE – CZYLI WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH MATEMATYCZNYCH

NewsyMożliwość komentowania ZAKOPANE, ZAKOPANE – CZYLI WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH MATEMATYCZNYCH została wyłączona

29 luty 2016 – koniec ferii, czas powrotu do szkoły, smutny poniedziałek…Ale nie dla nas!
Dla nas to początek przygody, dłuuugiej wycieczki, w planie której przewidziane są: nauka i doskonalenie jazdy na nartach, poznanie Zakopanego jako ośrodka kulturotwórczego, warsztaty z edukacji dla bezpieczeństwa.

Faktycznie, działo się tyle, że obrazy przesuwają się bardzo szybko!!!!

MIGAWKA PIERWSZA – NAUKA JAZDY NA NARTACH
Jazda na nartach to trudna sztuka- niektórym aż kaski pękają po zderzeniu z podłożem.Profesor Grabowski pokazał wszystkim uczącym się, że wymaga przede wszystkim kondycji- te podejścia w nartach 20 metrów pod górę….Bardziej litościwa i opiekuńcza była profesor Garnik!
Niektórzy chcieli nauczyć się jazdy na snowboardzie, zdecydowanie jednak myliła im się pozycja stojąca z siedzącą!

MIGAWKA DRUGA – LODOWISKO
Podczas gdy jedni wykonują piruety i mistrzowskie niemal podskoki, inni poruszają się niepewnie i przytulają do bandy. Szczególnie rozczulająco wyglądała jeżdżąca z pingwinkiem profesor Karbownik!

MIGAWKA TRZECIA – SPACERY PO DOLINACH
Wycieczka do Doliny Kościeliskiej zakończyła się niedaleko od wejścia, bo zajęliśmy się ulepieniem bałwana Stasia, zaś wyprawa do Doliny Strążyskiej z przewodnikiem była wojną z wiatrem halnym. Oczywiście podziwialiśmy też widoki a od sympatycznego przewodnika usłyszeliśmy wiele ciekawostek o Zakopanem i Tatrach a nawet zostaliśmy poinstruowani, co robić, gdy spotkamy na szlaku niedźwiedzia…

MIGAWKA CZWARTA – SNOW TUBING
Świeciło akurat słońce( rzadki widok), gdy wyjechaliśmy na Gubałówkę. Najbardziej ruchliwi poszli na spacer do Butorowego Wierchu, najbardziej leniwi się opalali a najbardziej rozrywkowi zjeżdżali na dmuchanych kołach po fajnym torze ( nie przewidzieli, że będą mieć przemoczone nie tylko buty, ale i spodnie w okolicy czterech liter…)

MIGAWKA PIĄTA – SKOCZNIA
Nawet osoby mające lęk wysokości przełamały się i wyjechały na górę. Na szczycie każdy mógł się poczuć jak skoczek narciarski i poznać strach. Szybko jednak przestaliśmy patrzeć w dół, bo rozegraliśmy emocjonującą bitwę na śnieżki.Umiejętności strzeleckie obu klas okazały się zadziwiająco wysokie. Bierni nie pozostali nawet nauczyciele !

MIGAWKA SZÓSTA – AKWAPARK FAJNY JEST
Szczególnie jacuzzi, gdzie masowaliśmy obolałe od wyczynów na stokach ciałka….

MIGAWKA SIÓDMA – GALERIA HASIORA
Zanim udaliśmy się na spotkanie z dziełami artysty, obejrzeliśmy prezentację i wysłuchalismy ciekawego i wnikliwego wprowadzenia przygotowanego przez koleżankę i kolegę z klasy matematycznej pierwszej.W odbiór sztuki Hasiora wprowadzała nas także profesor Karbownik. A gdy weszliśmy do galerii….Niektórzy rozumieli, inni trochę mniej, ale zapamiętają wszyscy! Największe wrażenie na niektórych wywarł wózek dziecięcy z zapalonymi świeczkami w środku, na innych sztandary, na wielu chleb z wbitym nożem…

MIGAWKA ÓSMA – TEATR I KINO
Kiedy „Staszic” jest w Zakopanem, zawsze idzie do Teatru Witkacego, bo jego założycielem i dyrektorem jest nasz absolwent, pan Andrzej Dziuk. To scena podejmująca ważne sprawy egzystencjalne i metafizyczne, przełamująca dystans między widzem i twórcami, zapraszająca na spektakl- święto. Do odbioru sztuki przygotowała nas kolejna ekipa z I MAT1- autorzy prezentacji o misji teatru .Uzupełniały ich wypowiedź nasze polonistki- profesor Karbownik i profesor Wolszczak. Sam spektakl- „Barabasz”- zrobił na nas wrażenie przede wszystkim dzięki niesamowitej muzyce, scenografii i grze nieocenionego Andrzeja Bieniasa.
W zasadzie rekolekcje odbyliśmy na wyjeździe, bo zarówno „Barabasz”, jak i film obejrzany w kinie- „Zmartwychwstały”- dotyczyły tej samej historii biblijnej…

MIGAWKA DZIEWIĄTA – WYCIECZKA DO KUŹNIC
Cel – kolejka na Kasprowy Wierch- nie przeszkodził nam wstąpić po drodze do Muzeum na wystawę fauny Tatr a także obejrzeć wystawę plenerową poświęconą Szkole Domowej Pracy Kobiet założonej w Kuźnicach przez Jadwigę Zamoyską i funkcjonującą od 1882 d0 1949 roku.Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy świadectwa, zdjęcia i plan zajęć, które miały na celu uczyć zarządzania gospodarstwem domowym ( przedmiot- domoznawstwo), ale też sportu i patriotyzmu.Przy okazji dziewczyny uświadomiły sobie, jak krótko trwa równouprawnienie…..

MIGAWKA DZIESIĄTA – ZAJĘCIA Z EDB
Oparzenia, złamania, skręcenia, urazy…Przygotowaliśmy referaty i prezentacje, byłyby jednak dość nudne, gdyby nie anegdoty profesora Kantora z własnego życia…..

MIGAWKA JEDENASTA – CMENTARZ NA PĘKSOWYM BRZYZKU
Koleżanki i koledzy z IMAT2 zaprezentowali przed wejściem na cmentarz informacje o najbardziej zasłużonych dla Zakopanego i w większości pochowanych na tej nekropolii osób.Najbardziej zaimponował wszystkim kolega, który przedstawił wnikliwie i z wielkim zaangażowaniem portret Stanisława Ignacego Witkiewicza.

MIGAWKA DWUNASTA – POWRÓT
Po sześciu emocjonujących dniach zjedliśmy ostatni obiad ( ach, to pyszne jedzenie!!!!) i wsiedliśmy do autokarów, aby wrócić do rzeczywistości. Z przyczyn bliżej nieznanych spaliśmy całą drogę…..A nazajutrz SZKOŁA….

DLACZEGO TAKI OBÓZ W ZAKOPANEM JEST TYLKO RAZ ????

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wyjazdu.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress