Zauroczenie chemią

Wielu z nas wybrało w liceum profil biologiczno-chemiczny z miłości do obu tych przedmiotów. Niewielu z nas jednak podejrzewało, że pewnego dnia zakocha się w chemii na nowo.

To wszystko przez rewelacyjne warsztaty poprowadzone przez wykładowców Centrum Chemii w małej skali w Toruniu, mgr Łukasza Spornego i mgr Piotra Wróblewskiego, których zaprosiła do naszej szkoły prof. Beata Jaromin. Ci dwaj charyzmatyczni panowie przywieźli nam z Torunia nie tylko zestawy do samodzielnego wykonania eksperymentów, ale przede wszystkim zaraźliwy entuzjazm. Uczestnicy obdarzyli prowadzących uwagą dzięki ich niecodziennemu podejściu do prowadzenia wykładów. Kilkoro otrzymało celne, nadane przez wykładowców ksywki.

Według instrukcji przeplatanych groteskowymi anegdotkami, pary młodych naukowców z klas biologiczno-chemicznych przebrnęły z sukcesem przez wszystkie etapy doświadczeń i mogły między innymi obserwować kameralne, dwuosobowe, jednoprobówkowe pokazy sztucznych ogni.

Nie zabrakło także praktycznych, życiowych rad – na przykład wskazówka, czym na pewno nie należy próbować odetkać toalety ( na własne oczy mogliśmy się przekonać, dlaczego).
Po dwóch godzinach bliskiego obcowania z chemią w małej skali, przyszedł czas na spektakularne przedstawienie z elementami pirotechniki. Atmosferę w sali podgrzał wielobarwny ogień!

Mimo, że dwaj chemicy ruszyli w dalszą trasę, płomień miłości do chemii nadal goreje w naszych sercach niczym opary spirytusu na laboratoryjnym stole.

 

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress