Zwycięstwo w piątej edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu

W czerwcu br. pięć naszych wspaniałych licealistek – Agnieszka Starczewska, Karolina Wróbel, Alicja Caputa, Klaudia Rychter i Aleksandra Kasprzykzwyciężyło w finale V edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. To ogólnopolski konkurs połączony z warsztatami, organizowany przez Klub Jagielloński, którego celem jest edukacja obywatelska młodych Polaków. Dziewczyny reprezentowały jednak nie tylko siebie, ale cały wieloosobowy zespół realizujący projekt konkursowy. Cztery miesiące po zwycięstwie przyszedł czas na skonsumowanie głównej nagrody – trzydniowej wycieczki do Warszawy.

Mimo że pogoda nie dopisała, nie przeszkodziło to w spędzeniu trzech udanych dni w stolicy. Po przyjeździe (o dziwo pociąg nie spóźnił się ani minuty) udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich połączony ze zwiedzaniem znajdujących się tam kolekcji dzieł sztuki. Najpierw Królewskiej Galerii Rzeźby z kolekcją marmurowych posągów i gipsowych kopii najważniejszych dzieł starożytnych i nowożytnych twórców. Potem przyszła kolej na Galerię Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów tworzących od początku XIX wieku do połowy XX wieku. Obie wystawy mieszczą się w Starej Pomarańczarni zaprojektowanej przez Dominika Merliniego – nadwornego architekta Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Pałacu na Wyspie (zwanym też Pałacem na Wodzie) mogliśmy podziwiać Królewską Kolekcję Obrazów – kilkaset malowideł o różnej tematyce gromadzonych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w okresie jego panowania.

Po opuszczeniu Łazienek i kwadransie oczekiwania na jak zwykle spóźnionego Olka Jurę udaliśmy się w Stronę Zamku Królewskiego i Rynku Starego Miasta. Przechodząc obok bramy Uniwersytetu Warszawskiego i Pałacu Namiestnikowskiego – obecnej siedziby Prezydenta RP – dotarliśmy do Kolumny Zygmunta. Tym razem jednak pogoda okazała się przeciwnikiem nie do pokonania. Skończyło się więc na zwiedzaniu… okolicznych punktów gastronomicznych.

Drugi dzień pobytu rozpoczął się od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Następnie mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki; było to trudne przeżycie dla osób cierpiących na lęk wysokości. Tym razem pogoda okazała się odrobinę łaskawsza. Najciekawszym jednak punktem drugiego dnia wycieczki okazała się wizyta w Muzeum Chopina. Powstałe kilka lat temu muzeum dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest prawdziwą świątynią dla miłośników twórczości najwybitniejszego polskiego kompozytora. Oczywiście jak w przypadku wszystkich tego typu instytucji także i tu zabrakło czasu na pełne poznanie ekspozycji. Dzięki temu jednak jest do czego wracać.

Ostatni dzień pobytu przeznaczony był na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To kolejna placówka muzealna, w której można spędzić wiele godzin bez szans na zapoznanie się z całością wystawy. Trwający ponad tysiąc lat okres pobytu ludności żydowskiej na naszych ziemiach to dzieje koegzystencji, współpracy, ale też rywalizacji dwóch odrębnych pod względem etnicznym, religijnym i kulturowym społeczności. Muzeum Historii Żydów Polskich w wyważony i nowoczesny sposób pokazuje jasne i ciemne momenty wielowiekowej historii narodu żydowskiego w wielonarodowej Rzeczpospolitej.

Na tym zakończył się nasz trzydniowy pobyt w Warszawie. Szczególne słowa podziękowania należą się organizatorkom wycieczki, Annie Byrskiej i Joannie Bieniek z Klubu Jagiellońskiego, które przez cały nasz pobyt w Warszawie były naszymi przewodniczkami. Wspólne peregrynacje po stolicy dostarczyły nam wielu wrażeń, ale też poszerzyły wiedzę, która z pewnością przyda się w różnych sytuacjach życiowych. Jak widać, warto wygrywać.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.