120. rocznica urodzin Jana Kiepury – najsłynniejszego absolwenta „Staszica”

NewsyMożliwość komentowania 120. rocznica urodzin Jana Kiepury – najsłynniejszego absolwenta „Staszica” została wyłączona

16 maja 1902 roku, a więc równo 120 lat temu przy ulicy Majowej w Sosnowcu przyszedł na świat Jan Kiepura późniejszy światowej sławy śpiewak operowy, operetkowy i musicalowy, a także gwiazdor światowego kina I połowy XX wieku.

Zanim jednak został wielkim gwiazdorem, chodził do szkół. Najpierw była to szkoła powszechna, potem Szkoła Handlowa, aż wreszcie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w którym to liceum w 1921 roku zdał maturę. Możemy więc śmiało powiedzieć o Kiepurze, że to nasz szkolny kolega. Już w szkolnych latach wszyscy cenili jego niepowtarzalny głos i kiedy koledzy chcieli uniknąć odpytywania, szczególnie na fizyce, której uczył surowy dyrektor Zillinger, namawiali Kiepurę, żeby niby od niechcenia zaczynał sobie coś nucić. Dyrektor miał dobre ucho i dużą wrażliwość muzyczną toteż wysoko cenił talent Kiepury, przerywał więc w pół słowa i prosił: „Śpiewaj, Jasiu, śpiewaj”. Tak minęła niejedna lekcja fizyki. Dzisiaj w szkolnym muzeum możemy oglądać oryginalne świadectwo maturalne Jana Kiepury, kilka oryginalnych zdjęć i słynny już zeszyt uwag z klasy Janka, w którym to zeszycie uczniowie na ogół nie mają żadnych negatywnych wpisów od nauczycieli, za to przy nazwisku Kiepury jest ich wiele. A to że spóźnił się na lekcje, a to że nie przyniósł rysunku, a to że uczestniczył w bijatyce na przerwie. Pamiętajmy jednak, że tylko gwiazdorom i to po latach, chętnie i z uśmiechem wybaczamy takie uwagi. ?

Jan Kiepura nie tylko dla staszicowskiej społeczności jest wybitną postacią, ale dla każdego Sosnowiczanina. Dlatego 120 rocznica jego urodzin godnie obchodzona jest w naszym mieście. Wśród wielu elementów tych obchodów było złożenie kwiatów przed domem, w którym urodził się Jan Kiepura i poświęconą Mu tablicą pamiątkową. W uroczystości przy ulicy Majowej uczestniczyli znamienici goście – prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Piotr Ryba burmistrz Krynicy oraz przewodnicząca Rady Miasta Krynica Irena Weber – Grelecka, poseł na sejm RP Mateusz Bochenek, reprezentacja senator Joanny Sekuły. Była tam także nasza delegacja, jakby nie było szkolnych kolegów Jana Kiepury – Natalia Piasecka, Grzegorz Karpiński i Cyprian Cichoń. Gości przywitał i całość ceremonii prowadził dyrektor Energetycznego Centrum Kultury Pan Michał Góral. Po krótkich przemówieniach, które wygłosili burmistrz Krynicy i prezydent Sosnowca nastąpiło złożenie kwiatów. Zaś wieczorem w Sali Koncertowej odbędzie się wielka gala operowo – operetkowa z udziałem muzycznych sław takich jak Grażyna Brodzińska czy Adam Sobierajski.
Tymczasem my pracujemy, uczymy się i działamy w nadziei, że kiedyś dołączymy do listy słynnych absolwentów. ?

Zapraszamy do foto galerii
zdjęcia – Aleksandra Zaborowska