„2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny” – nasi uczniowie też wzięli udział

NewsyMożliwość komentowania „2020 Rokiem Fizyki – panel dyskusyjny” – nasi uczniowie też wzięli udział została wyłączona

Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Katowicki Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego 3-4.12.20 zorganizowali dwudniową konferencję „2020 Rokiem Fizyki –panel dyskusyjny”.

Rok 2020 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Fizyki w Polsce, jest on „uhonorowaniem polskich fizyków i ich osiągnięć, a także docenieniem cywilizacyjnego znaczenia tej dziedziny nauki”. Jednocześnie w 2020 roku obchodzone jest 100 lecie działalności Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Nasi uczniowie z klas rozszerzających fizykę wzięli udział w wykładach i dyskusji, trzech z nich podzieliło się swoimi odczuciami.

3 grudnia 2020 miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski nt: „Twierdzenie o (ekwi)partycji energii: klasyczne vs. kwantowe układy”- prowadzonym przez prof. dr hab. Jerzy Łuczka oraz „Synchrotron SOLARIS – największe polskie narzędzie badawcze”. Szczególnie spodobały mi się wykłady na temat synchrotronu SOLARIS oraz twierdzenia o partycji energii. Słuchając ich, wydało mi się niesamowite, jak duże są różnice pomiędzy prawami rządzącymi naszym światem, który widzimy na co dzień, a tymi na poziomie kwantowym. Ciekawe wydało mi się również to, jak gigantyczny wpływ na różne dziedziny życia mogą przynieść badania nad najmniejszymi obiektami, jakie znamy.

Filip, II d

„Uniwersytet Śląski zorganizował kilka wykładów, aby uczcić mianowanie 2020 Rokiem Fizyki. Ja uczestniczyłem w trzech:

„Synchrotron Solaris – największe polskie narzędzie badawcze” – prowadzony prof. dr hab. Jacka Szade
„ Demon Maxwella jako metafora egzystencjonalna” – prowadzony przez prof. dr hab. Ryszarda Koziołka rektora UŚ
„Okiem fizyka na problem biodostępności farmaceutyków” – prowadzony przez prof. dr hab. Mariana Palucha

Miałem na nich okazję dowiedzieć między innymi o problemach dzisiejszych farmaceutyków, polskim CERNie – synchrotronie SOLARIS i połączeniu demona Maxwella z literaturą. Mimo że, jako uczniowi liceum, nie udało mi się zrozumieć wszystkiego, wyciągnąłem z wykładów wiele ważnych lekcji.”

Antek, IId

Dwa wykłady w ramach programu Rok Fizyki 2020 organizowanym przez UŚ to „Okiem fizyka na problem słabej biodostępności farmaceutyków” oraz „Syncrhotron SOLARIS – największe polskie narzędzie badawcze”. Wykłady okazały się być bardzo ciekawe, a prelegenci przedkładali tematy interesujące, dogłębnie je opisując, w sposób, który był dosyć techniczny i naukowy, ale nadal pozwalał na zrozumienie treści wykładu osobie z drugiej klasy liceum. Usłyszenie o badaniach i narzędziach badawczych, o których czyta się w gazetach, od ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień daje zdecydowanie lepsze zrozumienie i nowy pogląd na temat. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się być na większej ilości takich zajęć.

Krzysztof , IId