3. dzień Festiwalu Języków Obcych

NewsyMożliwość komentowania 3. dzień Festiwalu Języków Obcych została wyłączona

W kolejnym dniu festiwalu odbyło się przedstawienie pt. „Europa da się lubić”. Tematem przewodnim tego odcinka była „Muzyka i taniec”, a prowadzili go N. Lachór, J. Nowosiński. Uczniowie klas gimnazjalnych z wielkim zaangażowaniem i wrodzonym talentem aktorskim odegrali role gości z czterech państw: Rosji, Francji, Niemiec i Anglii. Mogliśmy dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa muzyka i taniec w tych krajach, jacy wykonawcy są ponadczasowi i czego obecnie się słucha. Całość przedstawienia okraszona była utworami muzyki klasycznej, jak również piosenkami z lat 60-tych, 70-tych, czy 80-tych. Uczennice naszego gimnazjum, tj. Emilia Głowa i Maria Jabłońska dały pokaz swoich zdolności wokalnych, śpiewając indywidualnie i w duecie. Na koniec obejrzeliśmy zmysłowy taniec współczesny w wykonaniu Oliwii Stebakowskiej. Bez względu na różne strony świata i duże bogactwo kulturowe każdego z państw, możemy powiedzieć, że obecnie w całej Europie słucha się tych samych wykonawców i ogląda się te same programy związane z tańcem. Przedstawienie, które wzbudziło entuzjazm publiczności przygotowali prof. A. Kaczyńska, prof. J. Augustyn, a w rolę obywateli Europy wcielali się: A. Grabowska, G. Flak, J. Szkutnik, E. Głowa, B. Błoch, J. Szafranek, L. Stachurska, K. Binko, R. Olesiński, Z. Krząpa, B. Gładzik oraz W. Starczewski.

Ten dzień festiwalu to też emocje, które towarzyszyły uczestnikom konkursu recytatorskiego poezji miłosnej, organizowanego przez p. prof. K. Tkaczyk. Chociaż dziś Dzień Singla, to w naszej szkole nadal można było wyczuć miłość w powietrzu. W tym roku wyjątkowo damskie grono po raz pierwszy mogło wykazać się nie tylko umiejętnością posługiwania się językiem angielskim, ale także rosyjskim czy niemieckim. Każda z uczestniczek była równie utalentowana i wybór tych dwóch najlepszych był trudny. Uczestników konkursu zapraszamy na jutrzejsze podsumowanie festiwalu oraz rozstrzygniecie jego wyników.

Znaczna część dnia była jednak poświęcona rozwijaniu wiedzy i umiejętności językowych. Grupa z klasy 2BCH wzięła udział w spotkaniu z mgr Tomaszem Ryłkiem, absolwentem Staszica, pracującym obecnie jako tłumacz ustny. Dowiedzieliśmy się, na czym polega rzetelne przygotowanie się do tłumaczenia np. konferencyjnego, jak przebiega współpraca z partnerem w kabinie i dlaczego jest ona jego drugim domem. Uświadomił nam, dlaczego warto znać się na betonie przed wejściem na salę konferencyjną. Pokazał uczniom tajniki zawodu podając mnóstwo praktycznych przykładów zaczerpniętych ze swojej pracy i udowodnił, że nawet wybitna znajomość języka obcego nie wystarczy, by zostać tłumaczem ustnym. Chyba, że ma się mimikę Catherine Tate – wtedy można tłumaczyć nawet na 7 języków! Natomiast grupy lektoratowe Aleksandry Kiełtuckiej 2MAT1, 2MAT2 i 2BCH1 wysłuchały wykładu dr hab. Krystyny Warchał (Instytut Języka Angielskiego UŚ) na temat dylematów tłumacza pisemnego okraszonego ciekawymi przykładami z przekładu literatury wysokiej i niskiej. Czy tłumacz może nie przyjąć zlecenia, gdy tekst koliduje z jego światopoglądem? Jak wiernie oddać w przekładzie rubaszno-wulgarny język Jamesa Bonda z Liverpoolu?
Ostatnim elementem festiwalu było sprawdzenie wiedzy uczniów w konkursie pt. „Wiedza o krajach Unii Europejskiej”. Uczestniczyły w nim trzyosobowe drużyny uczniów liceum i gimnazjum. Przygotowane przez p. prof. B. Czwartos pytania sprawdzały wiedzę dotyczącą zarówno geografii, historii czy też szeroko pojętej kultury krajów Unii Europejskiej. Uczestników zapraszamy na ogłoszenie wyników, które będzie miało miejsce podczas podsumowania festiwalu. Natomiast drużyny gimnazjalistów z klas trzecich udały się do liceum im. M. Kopernika w Katowicach. Naszą szkołę reprezentowali oni w konkursie pt. „I Ty możesz zostać noblistą” Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie podczas kolejnego dnia festiwalu. Zapraszamy na jego podsumowanie i przedstawienie pt. „Stereotypy” w czwartek na lekcji 6. i 7.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.