4. dzień Festiwalu Języków Obcych

NewsyMożliwość komentowania 4. dzień Festiwalu Języków Obcych została wyłączona

Kolejny dzień festiwalu za nami. To był dzień, podczas którego uczniowie zarówno liceum i gimnazjum mogli doskonalić swoje umiejętności językowe. Klasy pierwsze gimnazjum miały okazję wysłuchać TED talków przygotowanych przez swoje starsze koleżanki. Julia Roch (1mat1), Weronika Skoczek (1bch2) i Daria Błaszkiewicz (1hum) – uczennice pierwszej klasy liceum, absolwentki naszego gimnazjum poruszyły trzy różne tematy: „Dlaczego warto czytać”, „Dlaczego warto podróżować” oraz „Gry wideo”. Prezentacje trwały mniej więcej 15 minut. W każdej z nich autorki starały się zawrzeć jak najwięcej istotnych informacji, podzielić się swoimi osobistymi poglądami na dany temat i przekonać do nich widownię. Oczywiście wszystko w języku angielskim. Całość podsumowana została niewielkim quizem poprowadzonym przez prof. K. Tkaczyk. Natomiast p. prof. P. Goraj zorganizował konkurs Job Interview, w którym wzięło udział 12 uczniów z klas pierwszych liceum. Oto jego laureaci: I miejsce – Paweł Szczupider (1BCH2); II miejsce ex aequo – Julia Dryps (1BCH1), Jakub Małkowski (1MAT2). Gratulujemy znajomości języka i umiejętności prezentacji.
Dodatkowo wybrane klasy liceum miały możliwość wysłuchania wykładów pani dr hab. inż. Marioli Saternus, pracownika Politechniki Śląskiej. Oczywiście wykłady zostały poprowadzone w języku angielskim, a uczniowie mieli szansę przekonać się, jak trudna jest terminologia fachowa, szczególnie jeśli wykład porusza takie tematy jak np. trucizny. Pani doktor opowiadała bowiem, jak na przestrzeni wieków różne trucizny kształtowały historię ludzkości. Drugi wykład „Ciemna strona metali” poświęcony był głównie groźnym i szkodliwym dla zdrowia i życia człowieka właściwościom metali.
Nie tylko w trakcie wykładów, czy też konkursów uczniowie mogli szlifować swoje umiejętności. W czasie festiwalowego tygodnia na lekcjach uczniowie rozwiązywali quizy, przygotowywali prezentacje multimedialne czy też ćwiczyli wymowę czytając łamańce językowe. Uczniowie mogli też zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi takich krajów jak: Niemcy, Rosja czy Anglia. Były to prezentacje multimedialne wyświetlane przy wejściu do szkoły.
Festiwal to też zabawa. Dziś miało miejsce przedstawienie teatralne pt. „Stereotypy”, które zostało przygotowane pod nadzorem p. prof. B. Czwartos i A. Ryłek – Kostowskiej. Mogliśmy zobaczyć, jak różne narodowości zachowują się w podróży, jak duże są pomiędzy nimi różnice w zachowaniu. Nikogo jednak nie należy oceniać po zachowaniu. To tylko pozory, a rzeczywistość okazuje się inna. Aktorzy pokazali nam, że w każdym człowieku należy szukać dobrych cech, a nieoceniona umiejętność porozumienia, współpracy są szansą na pokój na świecie. W przedstawieniu brali udział: Jakub Szkutnik, Igor Tomecki, Edyta Jagoda, Tomasz Mazur, Mateusz Mirlak, Aleksander Jura, Krzysztof Szuliński, Wiktoria Forma, Maciej Kata oraz Wojciech Starczewski.

Dziś też miał miejsce konkurs na najładniejszą matrioszkę, który zorganizowała p. prof. A. Kaczyńska. Uczniowie i nauczyciele w głosowaniu zdecydowali, że Kamila Suwart wykonała najładniejszy symbol Rosji.

Podsumowując festiwal, p. dyrektor G. Walotek podkreślił, że był on szansą na doskonalenie umiejętności językowych w ramach licznych konkursów, prezentacji i quizów. Pozytywną stroną jest również pokaźna kwota zebrana podczas dnia „kuchni europejskich” W tym roku wynosi ona 1192, 65. Największy dochód ze sprzedaży przygotowanych produktów zebrały klasy: 2GB, 1GB, 1GC. Gratulujemy znajomości kuchni europejskich oraz umiejętności kulinarnych. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na hospicjum w Sosnowcu.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy za rok.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.