ANIA LIS LAUREATKĄ OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ

NewsyMożliwość komentowania ANIA LIS LAUREATKĄ OLIMPIADY ARTYSTYCZNEJ została wyłączona

image1Laury dla naszej artystki, uczennicy klasy II matematycznej, przyniósł udział w Olimpiadzie Artystycznej – sekcji muzyki. To konkurs dla tych, którzy mają wiedzę i są wrażliwi, umieją słuchać i są otwarci na sztukę, na doznania estetyczne!

Olimpiada Artystyczna szczyci się długą tradycją – pierwsze eliminacje przeprowadzano w 1976 roku. Do 2004 roku organizatorem olimpiady było Muzeum Narodowe w Warszawie, a od 2004 roku jej organizację przejęło – powołane do tych celów – Stowarzyszenie Przyjaciół Olimpiady Artystycznej z siedzibą w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Olimpiada Artystyczna jest adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych interesujących się sztuką – plastyką lub muzyką. Zainteresowanie uczniów Olimpiadą Artystyczną jest bardzo cenne, zwłaszcza że od kilku lat wychowanie plastyczne i muzyczne zostało usunięte z siatki przedmiotów obowiązkowych. Mimo to każdego roku do Olimpiady przystępuje około 2000 uczniów z terenu całego kraju, a do finału – który zawsze odbywa się w Warszawie – dochodzi około 100 osób. Spośród finalistów Komitet Główny, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści w dziedzinie historii sztuki i historii muzyki, wyłania około 16 laureatów.Celem Olimpiady Artystycznej jest rozwijanie i pogłębianie zainteresowań młodzieży sztuką , skłonienie jej do poszerzania wiedzy i pogłębiania umiejętności na poziomie wyższym. Projekt łączy wiedzę z takich dziedzin, jak: historia i teoria sztuki, historia i teoria muzyki, historia powszechna i Polski, ogólna historia kultury, historia literatury i obyczajów. Dzięki tej olimpiadzie można zyskać wiedzę, umiejętności, poznać wybitnych przedstawicieli świata nauki. Uzyskanie tytułu finalisty i laureata zwalnia z egzaminu maturalnego z historii sztuki/historii muzyki. Laureaci mogą się ubiegać o indeksy lub dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia wyższe.

W tym roku wśród laureatów znalazła się NASZA Ania Lis. Gratulacje dla znanej wszystkim skrzypaczki, podpory szkolnych imprez artystycznych, matematyczki z humanistyczną duszą!