Artystycznie i refleksyjnie o istocie Świąt Bożego Narodzenia

NewsyMożliwość komentowania Artystycznie i refleksyjnie o istocie Świąt Bożego Narodzenia została wyłączona

„Nie było dla nich miejsca” to tytuł i motyw przewodni przedstawienia Bożonarodzeniowego, które dnia 22 grudnia, a więc tuż przed świętami, mogliśmy obejrzeć w naszej szkole.

I chociaż były nieco inne, niż typowe jasełka, bo „nie było w nich ani żłóbka, ani pasterzy, ani baranków, a Maria i Józef byli zwyczajnymi podróżnymi, to właśnie dzięki takiej konwencji mogliśmy doświadczyć codziennych problemów zwykłych ludzi: bezdomnych, samotnych, bezimiennych, opuszczonych przez najbliższych, zmuszonych do opuszczenia swoich domów, z powodu toczącej się wojny…

Refleksjom nad prawdziwym sensem Świąt, towarzyszyły kolędy, w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów.

 Dominika Trzebińska zachwyciła nas pięknym i wzruszającym śpiewem utworów pt. „Noel, Noel” oraz „Nie było miejsca dla Ciebie”, do której to melodii akompaniowała na skrzypcach – Maria Haberka.

Debiutujące na naszej staszicowskiej scenie wokalistki: Emilia Ferdek, Wiktoria Warecka, Maria Haberka, Maria Niedbała, Natalia Popławska zaśpiewały przepiękną polską kolędę, autorstwa Franciszka Karpińskiego, pt. „Bóg się rodzi”, a także „Kolędę dla Nieobecnych”…

Refleksyjny utwór pt. ”Mario, czy już wiesz?”, w wykonaniu tegorocznej maturzystki –Nikoli Słabosz, świetnie komponował się z wielce wymowną  „Kołysanką Józefa”, którą zaśpiewał, znany z wielu artystycznych występów – Antek Zimnal.

Scenki „z życia wzięte” odegrało aż 15 uczniów – aktorów: Paulina Barańska i Wojciech Dubiel (współcześni Józef i Maryja); Mateusz Olas, Mateusz Radej i Kacper Paśko ( bezdomni); Wojciech Madej (policjant); Emilia Gąsior, Antonina Kłosowska, Weronika Tambor, Mateusz Olas (współczesna rodzina); Izabela Dziubek, Emilia Kuźma (dzieci); Natalia Piasecka (reżyserka).

Nina Janecka i Konrad Radziejewski wyrecytowali teksty poetyckie o Bożym Narodzeniu.

Rolę konferansjera i narratora przejął w naszym Bożonarodzeniowym spotkaniu – Jan Gidmański, który, na zakończenie, przedstawił wszystkich wykonawców oraz zapowiedział finalny występ naszego szkolnego „bandu”, w składzie: Patryk Tórz, Krzysztof Białczyk, Nikola Słabosz, Maria Haberka, Emilia Zębala, Marek Jędryszczak i Adam Kleszcz.

 „Merry Christmas everyone”…

Niech świątecznej radości towarzyszy otwartość na Tajemnicę Boga, który z Miłości do nas stał się człowiekiem i przyszedł na świat w cichości nocy, na peryferiach wielkiego świata, na marginesie życia skromnej prowincji…

Jest obecny w każdym z nas i w każdym z nas rodzi się na nowo! Nie traćmy z oczu tego, co najważniejsze i odkryjmy istotę Świąt!

Całość Wigilijnego Spotkania zakończyły serdeczne życzenia Pana Dyrektora Grzegorza Walotka, a obecny na naszym przedstawieniu Prezes zarządu Fundacji Szkolnej im. Stanisława Staszica – Pan Prof. Janusz Kubicki, również podziękował i pogratulował naszym młodym i utalentowanym Aktorom.