„Czy humaniście potrzebne są przedmioty ścisłe? – spotkanie z Mistrzem”

NewsyMożliwość komentowania „Czy humaniście potrzebne są przedmioty ścisłe? – spotkanie z Mistrzem” została wyłączona

W czwartek 5 listopada klasa 2c oraz klasa 1a miały możliwość uczestniczenia w zorganizowanym przez panią profesor Elżbietę Zapałę “Spotkaniu z Mistrzem”. Naszym gościem była Krystyna Matyjasek – producentka filmowa, ekonomistka, pracowniczka różnych instytucji kulturalnych, autorka bloga o zdrowiu psychicznym oraz absolwentka naszej szkoły.

Pierwsza część spotkania upłynęła na wysłuchaniu historii pani Krystyny związanych ze studiami i pracą jako kierownik produkcji filmowych. Mogłoby się wydawać, że branża filmowa jest dla osób o zainteresowaniach humanistyczno-artystycznych, jednak, jak mogliśmy się dowiedzieć, aby być cenionym producentem, potrzebne są również umiejętności z zakresu nauk ścisłych. Ciekawą dla wszystkich anegdotą była ta o wykorzystaniu wiedzy o procesie światłoczułym, zdobytej na lekcjach pani profesor Jaromin. Pani Krystyna opowiedziała nam również, że przez dwa lata studiowała ekonomię jako uzupełnienie do produkcji filmowej, musząc tym samym powrócić do matematyki i nauczyć się liczenia całek oraz statystyki.

Spotkanie pozwoliło nam zrozumieć, że kierownik produkcji w dużej mierze odpowiada za względy ekonomiczno-logistyczne oraz dowiedzieć się jak wygląda praca na planie filmowym. Pani Krystyna przybliżyła nam tworzenie różnego typu produkcji, w tym takich związanych z regionem, na przykład śląskiej komedii romantycznej o tytule “Zgorszenie publiczne”. Na pytanie o najciekawszy zrealizowany film opowiedziała o koprodukcji międzynarodowej “Polak potrzebny od zaraz” w reżyserii Kena Loacha.
Z powodu dodatkowych pytań uczniów zostało mało czasu na opowiedzenie o pracy w instytucjach kultury (na przykład muzeach) czy o pracy jako asystent zdrowienia przy kryzysach psychicznych. Z uwagi na zainteresowanie tym wątkiem, poprosiliśmy o możliwość kolejnego spotkania, wstępnie zaplanowanego na początek kolejnego semestru. Bardzo dziękujemy pani profesor Zapale za organizację spotkania on-line oraz pani Krystynie Matyjasek za poświęcenie nam czasu, mamy nadzieję na powtórne zobaczenie.

Link do bloga pani Krystyny:
https://biegunzycia.blogspot.com/