Drugi dzień Festiwalu Języków Obcych

NewsyMożliwość komentowania Drugi dzień Festiwalu Języków Obcych została wyłączona

Wtorek 26.01.2016
Kolejny dzień Festiwalu Języków Obcych

W dniu dzisiejszym odbył się wkład pt. „Metafory i ich konceptualizacja w języku polskim i niemieckim”. Prowadziła go dr Renata Kozieł z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego a uczestniczyły w nim klasy drugie, które miały możliwość dowiedzieć się, jak należy rozumieć pojęcie metafory oraz metafory konceptualnej. Dalsza część interesującego wykładu była poświęcona konceptualizacji metafor w języku polskim i niemieckim. Dowiedzieliśmy się m.in., iż wyrażając emocje takie jak złość, gniew czy wściekłość porównuje się je do choroby lub też człowiek staje się pojemnikiem na gromadzące się emocje, które szukają ujścia, np. krew go zalała, ogarnęła go wściekłość.

Również grupy francuskojęzyczne mogły poszerzyć swoją kompetencję leksykalną. Podczas projektu „Kanapki” uczniowie mieli okazję poznać słownictwo związane z potrawami, artykułami spożywczymi. Po ich degustacji (okazały się bardzo smaczne!!!!) uczniowie rozmawiali o spécialité de la Maison, czyli o ulubionych potrawach.

Wczoraj uczniowie prezentowali kulturę wybranych krajów a dziś odświętnie został przystrojony budynek szkoły. Pojawiły się flagi państw europejskich. „Staszic” zyskał szalik Unii Europejskiej a społeczność uczniowska mogła zapoznać się z określeniami poszczególnych przedmiotów w języku angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Każdy już wie, jak brzmi np. leksem okno w wymienionych językach.

Dzięki prezentacjom w języku niemieckim i angielskim uczniowie mogli zapoznać się z ciekawostkami kulturalnymi poszczególnych krajów.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z drugiego dnia festiwalu.