Dzień Języka Ojczystego

NewsyMożliwość komentowania Dzień Języka Ojczystego została wyłączona

Z okazji Dnia Języka Ojczystego (26 lutego) w naszej szkole gościliśmy z wykładem pana dr. Ryszarda Knapka z Uniwersytetu Śląskiego. Wykład pt. „Wszystko, co myślisz. Dlaczego język jest w nauce najważniejszy” dotyczył problemu komunikacji pomiędzy ludźmi nauki a zwykłymi zjadaczami chleba, a zatem problemu języka właśnie. Powołując się na świetne przykłady przystępnego opowiadania o skomplikowanych problemach naukowych, wykładowca przekonywał nas, że naukowiec może mówić „ludzkim” językiem oraz że w gruncie rzeczy podziały na scisłowców, przyrodników i humanistów są niepotrzebne.

O języku w reklamie z kolei mówiła pani Olga Knapek, nasz szkolny psycholog. Ciekawy zwłaszcza był opis nowych strategii stosowanych w reklamie współczesnej; strategie te noszą nazwę story telling i branding i są alternatywą wobec nachalnych i agresywnych reklam opartych o slogany czy szybko zmieniające się obrazki.

Na ekranie szkolnego monitora można było ponadto obejrzeć prezentację przygotowaną przez Natalię Jagasyk i Sarę Neuman z kl. 1f prezentującą różne ciekawostki na temat naszego języka ojczystego. Przy wejściu również jeszcze przez kilka dni będzie można obejrzeć plansze przedstawiające najczęściej popełniane błędy językowe. Mamy nadzieję, że memy z Janem Miodkiem czy Jerzym Bralczykiem skutecznie i raz na zawsze wykorzenią z języka staszicaków „włanczanie”, „wyłanczanie” czy inne popularne błędy składniowe, frazeologiczne, prozodyczne i inne.

Na koniec wreszcie warto wspomnieć o projekcie, który nie do końca się powiódł – zawiodła bowiem technika, a konkretnie jakość nagłośnienia szkolnych korytarzy. Julia Polak i Jakub Kopeć z klasy 2d zadali sobie trud i poprosili kilkunastu nauczycieli, aby do mikrofonu wyrecytowali swoje ulubione wiersze, a następnie ich nagrali. Próbowaliśmy dziś wyemitować te nagrania na przerwach, ale z marnym skutkiem, dlatego zamieszczamy je poniżej. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy udzielili głosu poetom!

Co prawda nie usłyszeliśmy recytacji wierszy, ale za to na przerwach brzmiała muzyka polska wybrana przez Bartosza Gładzika. Jak na przykład ta piosenka z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa:

Opadły mgły i miasto ze snu się budzi,
Górą czmycha już noc,
Ktoś tam cicho czeka, by ktoś powrócił;
Do gwiazd jest bliżej niż krok!
Pies się włóczy popod murami – bezdomny;
Niesie się tęsknota czyjaś na świata cztery strony.

A ziemia toczy, toczy swój garb uroczy;
Toczy, toczy się los!

Linki do nagrań recytacji wierszy:

prof. Romuald Hassa

prof. Beata Jaromin

prof. Agata Kaczyńska

prof. Michał Orczyk

prof. Sławomira Dziewięcka (1)

prof. Sławomira Dziewięcka (2)

prof. Katarzyna Widera

prof. Jacek Bajer

prof. Bożena Grykias

prof. Ewa Bartmańska

prof. Paweł Matyszkiewicz