DZIEŃ PATRONA 2023

NewsyMożliwość komentowania DZIEŃ PATRONA 2023 została wyłączona

Na początku bieżącego miesiąca przypadały urodziny Patrona Szkoły, więc – jak co roku – 6 listopada kultywowaliśmynaszą pamięć o Stanisławie Staszicu.

Klasy pierwsze mogły wykazać się wiedzą o Staszicu, rywalizując w symultanicznie przeprowadzonym na platformie internetowej quizie a rozwiązywanym przez duetyuczniowskie.

Najwyższą średnią punktację w tej konkursowej rywalizacji międzyklasowej uzyskali uczniowie 1b [klasa pani profesor Urszuli Trzcionki].

Oto wyniki quizu o Patronie – prezentujemy najlepsze duety konkursowe w poszczególnych zespołach klasowych.

Wszystkim gratulujemy!

Klasa 1a: Alicja Stania + Emilia Maślanka
Klasa 1b: Anastazja Pasternak + Julia Sobolewska; Violetta Laskowska + Karolina Majda; Julia Skowronek + Alicja Owczarek; Mateusz Nowak + Marcin Mansel; Natalia Marszałek + Bruno Czaja
Klasa 1c: Oliwia Madera + Łucja Juda
Klasa 1d: Amelia Urgacz + Zofia Wilk
Klasa 1e: Paweł Bundyra + Illia Slobodianyk; Zuzanna Pielok + Nadine Abdel Samad; Maciej Słaboń + Witold Staroń

Ponieważ pierwszoklasiści po raz pierwszy świętowali z nami Dzień Patrona, na lekcjach ZWO zapoznawali się z prezentacją typu TED (upowszechnianie idei wartych propagowania), przygotowaną przez starszych kolegów, a poświęconą twórczej popularyzacji różnych dziedzin, nie tylko naukowych, które były pasją autorów przedsięwzięcia.

Tak działa „traditio”, czyli przekaz tudzież tradycjakultury – w naszym liceum w powiązaniu z nowatorstwem: starsze roczniki inspirują własnymi wyborami i pasjami młodszych licealistów, korzystając przy tym z oryginalnych pomysłów i nowoczesnych technologii.

W tradycję LICEUM STASZICA wpisuje się również strój galowy i smakołyki urodzinowe w imieniu Patrona dla wszystkich uczniów (z podziękowaniem dla Rady Rodziców IV LO za realizację słodkiej inicjatywy poczęstunkowej!).

Wszystkie klasy miały możliwość wykazania się koncepcyjnością i kreatywnością, projektując wizję ikonicznącytatu z tekstów naszego Patrona: „Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada”.

Dziękujemy klasie 1a za oprawę dnia infografikami staszicowskimi, które w przestrzeni szkolnej ukazywały dokonania wybitnego człowieka Oświecenia oraz zespołom za udostępnienie ciekawych prac plastycznych w Galerii na Półpiętrze:

1a [klasa pani profesor Małgorzaty Morkis]
2b  [klasa pani profesor Roksany Rzyckiej-Korzec]
2e  [klasa pani profesor Doroty Marynowskiej]

Gęstą od zdarzeń i osiągnięć biografię Patrona można było poznać lub przypomnieć sobie przez prezentację audiowizualną na ogólnodostępnym ekranie.

Natomiast z opublikowanego na niniejszej stronie artykułu warto było się dowiedzieć o żelaznej kondycji Staszica – niezmordowanego turysty i wspinacza wysokogórskiego, wytyczającego nowe wejścia na szczyty oraz badacza, zgłębiającego wiedzę o geografii i geologii Karpat, o endemicznych zjawiskach przyrodniczych Tatr oraz o kulturze górali podhalańskich

Współorganizatorki Dnia Patrona 2023:

Barbara Strączek i Małgorzata Morkis