Dzień zadumy w Auschwitz-Birkenau

NewsyMożliwość komentowania Dzień zadumy w Auschwitz-Birkenau została wyłączona

W jesienny, zadumany piątek, 6 października 2023 roku, uczennice i uczniowie klas 3A oraz 4C2  uczestniczyli – wraz ze swoimi opiekunami: prof. Katarzyną Widerą, prof. Karolem Winiarskim oraz prof. Jackiem Bajerem –   w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Oto kilka refleksji, którymi pragną się podzielić:

,,To miejsce, które każdy powinien odwiedzić, żeby zrozumieć.

Wycieczka wywarła na mnie duże wrażenie. Teraz wiem jak dużo ludzi zginęło, w jakich okolicznościach, jak byli traktowani i co dla nich miało największe znaczenie

„Trzeba propagować historię.”

Moja refleksja może się ograniczyć do konieczności wyciągania wniosków z cytatu ‘Auschwitz nie spadło z nieba.’”

Historia jest najlepszym nauczycielem, tylko czasami bierze bardzo dużo za lekcje.’”

„Wszystko co wydarzyło się w Auschwitz, stało się naprawdę, więc może ponownie się wydarzyć i może zdarzyć się wszędzie.”

Miejsce obrazujące jak istotna jest znajomość historii, która wraz z wzajemnym szacunkiem ludzi innych wyznań, ras czy poglądów, zapobiegnie powtórzeniu się tak tragicznych wydarzeń.

Uważam, że wycieczka miała duży wpływ na moje zrozumienie i poznanie historii ofiar obozu i realiów ich życia.

„Nie warto czynić innym tego czego sami byśmy nie byli w stanie znieść. Kierujmy się przede wszystkim szacunkiem do innych i do samych siebie.

„Powiedzenie ‘Po trupach do celu’ jest bardzo niepoprawne i wzięte przez niektórych zbyt dosłownie.”

Uważam, że poznanie historii osób przebywających w obozie jest bardzo ważne i każdy powinien odwiedzić to miejsce w celu lepszego zrozumienia jak duży wpływ te wydarzenia miały na historie ludzkości.

Trzeba doceniać to, że mamy blisko rodziców i nie musimy martwić się o ich życie. Powinniśmy cieszyć się, że urodziliśmy się w tych czasach, a nie innych i czerpać radość z najmniejszych rzeczy.

Należy cieszyć się z życia, doceniać to co mamy i nie należy przejmować się błahymi sprawami, bo życie jest za krótkie.”

                                                                                    *