Europejski Dzień Języków 2022

NewsyMożliwość komentowania Europejski Dzień Języków 2022 została wyłączona

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

Wprowadzeniem do zajęć z języka niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i francuskiego było przypomnienie historii Europejskiego Dnia Języków Obcych, którego głównym celem jest zachęcenie do nauki języków obcych w każdym wieku oraz poznawanie kultur innych państw!
Uczniowie poznali różnorodność językową Europy w praktyce – w grupach uczyli się liczyć do 10 po litewsku, łotewsku, estońsku, fińsku, rumuńsku, katalońsku, bułgarsku, po czym zgadywali, w jakim języku mówią ich koledzy. Rekordziści rozpoznali 5/8 języków i zdobyli nagrody.

Na lekcjach języka hiszpańskiego mówili o silbo gomero, języku gwizdowym, którym posługują się mieszkańcy wyspy Gomera (Wyspy Kanaryjskie). Niegdyś służył pasterzom do porozumiewania się na duże odległości (wprawny silbador potrafi przekazać komunikat na odległość nawet do 5 kilometrów). Wraz z rozwojem telekomunikacji w połowie ubiegłego wieku silbo zaczął zanikać, jednakże na fali powrotu do dialektów i języków lokalnych dostał drugie życie – dziś jest nauczany w szkołach i stanowi ważny element tożsamości kulturowej mieszkańców wyspy. W 2009 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego ludzkości UNESCO.

Klasa pierwsza przygotowała Padlet z informacjami o językach oficjalnych w Hiszpanii i innych ciekawostkach z tego kraju. Klasy trzecia i czwarta wzięły udział w grze w języku hiszpańskim przygotowanej przez Wydawnictwo Klett.

Uczniowie mieli okazję poznać stronę EDJ w jęz. hiszpańskim, nauczyć się kilku idiomów z wyrazem „język” i dowiedzieć się, jaki jest najdłuższy wyraz w języku hiszpańskim oficjalnie uznawany przez RAE (Królewską Akademię Języka Hiszpańskiego: electroencefalografista (23 litery) zdefiniowane jako „specjalista w dziedzinie elektroencefalografii”.

Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie uczestniczyli w teście wiedzy o językach obcych, dlaczego powinno się uczyć języków obcych – mind map, oraz zmagali się z pytaniami o Niemczech. Zapoznali się z prezentacją odnośnie najdłuższego słowa w języku niemieckim.
W czasie tegorocznego święta języków w ramach EDJO 2022 młodzi rusycyści naszej szkoły zgłębiali online zasoby szkoły językowej Matroszka. Zapoznali się i przypomnieli sobie najbardziej skomplikowane rosyjskie zwroty i wyrażenia leksykalno-gramatyczne, podane w humorystyczny sposób, rozwiązywali krótkie quizy oraz pracowali z pomocą kart pracy przygotowanych specjalnie na ten dzień przez wydawnictwo Klett.

Na lekcjach języka francuskiego uczniowie brali udział w mini quizie dotyczącym języków świata, w quizie cywilizacyjnym z zakresu szeroko rozumianej „kulturówki” związanej z państwami, w których język francuski jest używany w mowie i w piśmie. Przedstawili zwroty, wyrażenia używane w języku polskim, a pochodzące z języka Moliera.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress