EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2023

NewsyMożliwość komentowania EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2023 została wyłączona

Dnia 26 września 2023 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkolnych atrakcjach przygotowanych specjalnie na ten dzień.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków na lekcji języka niemieckiego chętni uczniowie klasy II przygotowali memy dotyczące promowania wielojęzyczności oraz rozwiązywali test przygotowany za pomocą aplikacji kahoot. Natomiast klasa IV przygotowała wybrane przysłowia w języku niemieckim, angielskim i ich tłumaczenie na język polski. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje pokazujące znaczenie wybranych przysłów lub też ich pochodzenie i użycie przez znane postaci historyczne. Dodatkowo uczniowie oglądali film omawiający sposoby promowania wielojęzyczności w Niemczech.

W czasie tegorocznego Europejskiego  Dnia Języków Obcych uczniowie klasy I zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi języka rosyjskiego. Dowiedzieli się, jak brzmi najdłuższe słowo w tym języku, jakie litery są używane w wyrazach najczęściej i najrzadziej oraz zgłębiali tajemnice „fałszywych przyjaciół”, czyli wyrazów, które choć brzmią tak samo lub podobnie w naszym języku ojczystym, mają zupełnie inne znaczenie. Ich starsi koledzy z klasy drugiej pracowali online ze Szkołą Językową MATRIOSZKA, jej zasobami leksykalno-gramatycznymi. Jest to znakomity sposób na powtórzenie i utrwalenie wiadomości już nabytych w czasie zajęć. Klasa III wypełniała karty pracy ze szczególnym  uwzględnieniem najtrudniejszej dla uczących się języka rosyjskiego części mowy – liczebników. Nagromadzenie w ich budowie miękkich znaków zawsze spędzało sen z oczu młodym rusycystom. Najstarsi – uczniowie klasy IV – w ramach powtórki maturalnej zmagali się z opisem wybranych przez siebie obrazków. To zawsze pożyteczne ćwiczenie, które zachęca do mówienia, a przecież umiejętność  KOMUNIKACJI w każdym języku jest najważniejsza!

Na lekcjach języka francuskiego uczniowie (szczególnie pierwszoklasiści) poznali historię powołania EDJ oraz jego założenia. Rozmawialiśmy o różnorodności językowej i kulturowej Europy, o znaczeniu uczenia się języków, korzyściach płynących z nauki języków obcych.  Uczniowie, na każdym poziomie, w rywalizujących ze sobą grupach, zmagali się z pytaniami quizu sprawdzającego wiedzę o językach jakimi posługujemy się w Europie, ale pojawiły się też pytania dotyczące języków z innych kontynentów. Mimo trudności niektórych pytań nasi uczniowie wykazali się dużą znajomością tematu, wykorzystując swoją wiedzę z zakresu różnych przedmiotów. Taka korelacja międzyprzedmiotowa w Europejskim Dniu Języków dała dużo zabawy.

Na lekcjach języka hiszpańskiego świętowanie Europejskiego Dnia Języków zaczęliśmy śpiewająco – czy też może raczej klikająco: przyjrzeliśmy się najdziwniejszym głoskom występującym w językach świata. Spróbowaliśmy zmusić nasz aparat artykulacyjny do odtworzenia mlasków z języka xlosa, wargowej zwarto-szczelinowej spółgłoski drżącej ludu pirata czy zgrzytliwej lub dyszącej wersji dobrze nam znanej samogłoski a – tylko po to, by przekonać się, że jeśli chcemy usłyszeć najrzadziej występujący fonem świata wystarczy … pojechać do Czech. Następnie porozmawialiśmy chwilę o dzieciach „hiszpańskiego” – językach kreolskich używanych między innymi na Arubie i Filipinach – i dowiedzieliśmy się, jakiego języka można nauczyć się w Wilamowicach, miasteczku położonym 60 kilometrów od Sosnowca.

Co za podróż!:)

DO NASTĘPNEGO ROKU!