Fan-TY-hum. 3 dni podróży z Solaris

NewsyMożliwość komentowania Fan-TY-hum. 3 dni podróży z Solaris została wyłączona

Jesteśmy już po! W ramach Fantastycznego Tygodnia Humanistycznego uczniowie klas 1BCH oraz 1BP12 odbyli trzydniową podróż z Solaris. Rozkład jazdy był czytelny, bilety odpowiednio wcześniej – przez organizatorkę i prowadzącą, prof. Magdalenę Marchaj – rozdane. Każda ze stacji ogniskowała się wokół określonego tematu.

„Science fiction zakładała niemal zawsze, że jeżeli nawet Inny, którego spotykamy, prowadzi jakąś grę, to my jej reguły prędzej czy później zrozumiemy […]. Ja natomiast pragnąłem zamurować wszystkie ścieżki wiodące do uczłowieczenia Istoty, jaką jest solaryjski ocean, aby się okazało, że kontakt z nią nie daje się zrealizować na sposób międzyludzki, choć równocześnie w jakiś dziwny, inny sposób zachodzi” – mówił Lem po drugiej ekranizacji swojej książki. Dzień pierwszy (wtorek, 12 grudnia) upłynął na rozpoznawaniu – poprzez Solaris – owego Innego oraz analizie fenomenu, jakim jest Stanisław Lem.

Podróż z Solaris kontynuowaliśmy w dniu drugim (środa, 13 grudnia). Podzieliliśmy ją na dwa etapy. Etap pierwszy – nazwijmy go – wewnętrzny był przeznaczany dla ww. klas. To w nim uczniowie pracowali z przesłanymi wcześniej fragmentami powieści Lema, tj. odkrywali Stację Solaris i jej pracowników, starali się przeniknąć solaryjski ocean oraz koncepcję ułomnego Boga, ale co najważniejsze – uzmysławiali sobie, czym może zakończyć się – i co naprawdę oznacza – materializacja najintymniejszych, ludzkich myśli… Etap drugi, zewnętrzny, adresowany był z kolei do wszystkich uczniów naszej szkoły. Dotyczył filmu Andrieja Tarkowskiego. 160 min. projekcji plus debata po filmie – istny maraton! Deszcz padający wewnątrz ziemskiego domu, lewitacja w kosmosie czy – niezaprzeczalny numer jeden – scena jazdy przez autostradę, to kadry, które utkwiły w zgromadzonych widzach najmocniej.

Na zakończenie, czyli w dniu trzecim (piątek, 15 grudnia), próbowaliśmy zestawić słowo (książka Lema) z obrazem filmowym (film Tarkowskiego). Tego dnia uczniowie pracowali ze specjalnie przygotowanymi kartami pracy (pytania otwarte oraz krzyżówka), dotyczącymi wybranych zagadnień filmowego i literackiego Solaris. Dla osób z fantastyczną wyobraźnią pojawiła się też propozycja stworzenia eseju, dopowiadającego ciąg dalszy historii, a więc do dzieła!