FESTIWAL MATEMATYKI w naszej szkole!

NewsyMożliwość komentowania FESTIWAL MATEMATYKI w naszej szkole! została wyłączona

Kolejny raz zostało zorganizowane w naszej szkole święto MATEMATYKI.
Od środy 9 marca do piątku odbyło się kilka ciekawych wydarzeń w których nasi uczniowie licznie wzięli udział.

Już w środę 9 rozpoczął się Turniej szachowy. Rozgrywki trwały przez dwa dni, podczas których każdy z zawodników odbył 6 partii szachów. Największa liczbę zwycięskich Partii miał Michał Szmalec i Jakub Pospiech (po 5 zwycięskich partii). W poprzednim roku obaj zawodnicy brali udział i odpowiednio Michał miał 6 miejsce a Jakub 2 miejsce.

10 marca uczniowie klasy 1a wzięli udział w konkursie „Brain benders”. Dla uczestników przygotowano 17 stanowisk, na których musieli zmierzyć się z wyzwaniami matematycznymi i logicznymi. Część problemów przygotowana była w języku angielskim, ale zdarzały się również pytania po rosyjsku, francusku i hiszpańsku. Co ciekawe, sędziami w tym konkursie byli uczniowie klasy 3b1 i oni też przygotowali część łamigłówek. Rywalizacja przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze, a zwycięsko wyszła z niej drużyna, którą stworzyły Maja Lubiszewska i Weronika Słaboń.

Z kolei 11 marca odbył się konkurs pod nazwą „Be quick and win” skierowany do uczniów klas drugich. Uczniowie rozwiązywali zadania w parach i musieli wykazać się dużą wiedzą z geometrii, algebry, arytmetyki czy kombinatoryki. Zwyciężyła drużyna, która w czasie 45 min rozwiązała poprawnie najwięcej zadań. Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:
Wśród uczniów, którzy realizują matematykę na poziomie podstawowym najlepsi okazali się Szymon Kubik i Aleksander Stępień z klasy 2b1. Natomiast, wśród tych, którzy rozszerzają matematykę zwyciężyli ex aequo Wiktoria Lis i Wiktoria Dec z 2b2 oraz Szymon Król i Patryk Mikos z 2d1.

Zwycięzcom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów!

Niektórzy uczniowie z klas drugich i trzecich wysłuchali wykładu „Całkowanie przez wieki”, który przybliżył mam nieco pojęcie całki i jej zastosowanie. Wykład gościnnie wygłosiła
dr Jolanta Olko z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Odbyły się też lekcje asystenckie podczas których uczniowie klas 2b i 3c przedstawili swoje prezentacje kolegom z innych klas. Prezentacje dotyczyły Szkoły Lwowskiej i Stefana Banacha, wieży Hanoi i jeszcze kilku ciekawym zagadnieniom z matematyki. Dowiedzieliśmy się min. że nie przyznaje się Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki. Chociaż kilku matematyków ją otrzymało tylko, że w innej dziedzinie. Matematycy mają swoją własną nagrodę, która nazywa się Medal Fieldsa o jest wręczana co cztery lata. W roku 2022 gala wręczenia Nagrody Fieldsa miała się odbyć w lipcu w Sankt Petersburgu. Ze względu na trwającą wojnę Międzynarodowa Liga Matematyczna, wyrażając sprzeciw wobec wojny, ogłosiła że będzie ona w całości wirtualna, a medale Fieldsa zostaną wręczone w późniejszym terminie poza Rosją.

Tak więc, trzy dni marca upłynęły nam na matematycznych rywalizacjach, interesujących wykładach, inspirujących dyskusjach.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Festiwalu i wszystkim, którzy wzięli w nim udział!