W ramach tegorocznej FRANKOFONII na lekcjach języka francuskiego odbyły się różne wydarzenia.
Rozpoczęliśmy od prezentacji dotyczącej historii serów i serowarstwa od starożytności do dziś. Uczniowie klas 1. i 2. dowiedzieli się, ile gatunków sera produkowanych jest we Francji, jakie są najbardziej znane i cenione, który gatunek nazywany jest „królem francuskich serów”, gdzie powstawały pierwsze produkcje serów i przez kogo, czy w końcu co powinnyśmy wiedzieć, zanim zaczniemy jeść ser. Po prezentacji chętni uczniowie zmierzyli się z rozpoznaniem nazw kilku gatunków sera na podstawie ich struktury, aromatu i na końcu smaku.
Smakoszy serów w szkole mamy sporo!
Następnie uczniowie (wszystkich klas) zapoznali się z prezentacją pt.”Zapożyczenia z języka francuskiego w języku angielskim i j. polskim.” Na początku uczniowie podali definicję zapożyczenia, omówiliśmy przyczyny zapożyczeń językowych i udali się w podróż w czasie do XI wieku, gdzie mogli poznać (oczywiście w skrócie) historię najazdu Normanów, pierwsze zapożyczenia z języka francuskiego oraz jakich dziedzin te zapożyczenia dotyczyły. Poznali przykłady zapożyczeń w zależności od klasyfikacji, zmiany, jakie następowały w obrębie wymowy i pisowni na przestrzeni wieków. Na podstawie przygotowanych tekstów w języku angielskim i języku francuskim tłumaczyli wybrane słowa i porównywali ich znaczenia.
Druga część zajęć dotyczyła zapożyczeń w języku polskim. Uczniowie dowiedzieli się, w którym wieku, w naszym kraju, pojawiły się pierwsze galicyzmy i skąd ta nazwa. Poznali największych historycznych propagatorów języka francuskiego, którzy przyczynili się do wprowadzenia słownictwa z zakresu literatury, teatru, kuchni. Galicyzmy zadomowiły się w naszym języku, spotykamy je w każdej dziedzinie naszego życia, i nawet nie zdając sobie z tego sprawy, używamy ich w życiu codziennym. Któż bowiem z nas nie używa zapożyczeń typu: fotel, gabinet, lustro, balkon, szarlotka, majonez, czekolada.
Uczniowie klas 3. oglądali francuski komediodramat (fabuła filmu oparta jest na autentycznej historii) „Nietykalni” w reżyserii Oliviera Nakache’a i Erica Toledana. Krótko po premierze stał się on najbardziej kasowym francuskim filmem ostatnich lat, zaraz po „Jeszcze dalej niż Północ”.
Klasy 4. wybrały serial na podstawie przygód Arsene’a Lupin z Omarem Sy w roli głównej. Serial znalazł się w czołówce najchętniej oglądanych seriali w różnych częściach świata.
I tym oto akcentem zakończyliśmy obchody FRANKOFONII 2023!
Do następnego roku …