GIS Day Relacja

NewsyMożliwość komentowania GIS Day Relacja została wyłączona

Dnia 17.11.2022 r. jako uczniowie profili matematyczno-geograficznych odwiedziliśmy Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, z okazji święta GIS DAY. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu oraz sesji wykładowej.  Składała się ona z pięciu wystąpień, studentów, pracowników oraz współpracowników UŚ.

Pierwsza wykład był poświęcony Geocachingowi tj. szukaniu ukrytych przedmiotów (znajdziek), które stały się bardzo popularne w ostatnim czasie – można je znaleźć wszędzie. Dowiedzieliśmy się także o tym, że pozornie prosty pomysł może być bardzo ciekawy, właściwie to cache mogą zostać umieszczone w formie od drzewa po atrapę ptaka.

Druga wykład dotyczyła modelu 3D fragmentu jaskini w Tatrach wykonanego przez studenta. Co ciekawe, że aby dzisiaj stworzyć taki model, wystarczy telefon i komputer, do obróbki takiego zdjęcia.

Trzeci wykład był poniekąd kontynuacją drugiego, wprowadził nas w temat modelu 3D jeszcze dalej, dzięki niemu dowiedzieliśmy się że nawet ze zdjęć lub krótkiego filmiku możemy stworzyć dokładną kopię obiektu, używając odpowiednich programów, które są dodatkowo darmowe.

Czwarty wykład opowiadał o zastosowaniu GIS’u i tego jak jest dzisiaj ogólnodostępny, zobaczyliśmy też wiele programów typu open source, do których możemy wgrywać własne mapy i wiele innych.

Ostatni, piąty wykład obejmowała historię fundacji im. Anny Pasek oraz jej działania podejmowane w ostatnich latach i plany fundacji na przyszłość.

Po tej teoretycznej, pierwszej części udaliśmy się na sesję posterową. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądają przygotowane przez studentów profesjonalne postery. Autorzy opowiadali o swoich badaniach, ich celu, wykorzystanych metodach i przede wszystkim efektach.

Dziękujemy Profesor Gruszce oraz Profesorowi Boksie za opiekę podczas wyjścia.

Maksymilian Kacprzyk 1c

Michał Formowicz 1c