Halooo… Tu Stanisław Staszic! Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

NewsyMożliwość komentowania Halooo… Tu Stanisław Staszic! Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole została wyłączona

15 października 2018 uczciliśmy pamięć Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana 245 lat temu, w epoce Oświecenia. Była to pierwsza w Europie nowoczesna władza oświatowa o charakterze ministerstwa edukacji publicznej, a pełna nazwa brzmiała wówczas: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca.

Z czasów mądrego XVIII stulecia wywodzi się Patron naszej szkoły – Stanisław Staszic, którego działalność również służyła postępowi i edukowaniu narodu.

I stało się… dzięki sieci telefonii międzyepokowej (a wiedział ktoś wcześniej, że taka sieć w ogóle istnieje??) uzyskaliśmy połączenie z Patronem!
Usłyszeliśmy w tle poświst halnego i śpiew świergotki, a za chwilę męski baryton przemówił przez telefon komórkowy z nieco niedzisiejszą intonacją:

„ Halooo… Tu Stanisław Staszic!
Przebywałem w Krakowie, teraz wędruję w Tatrach, idąc na Krywań i Łomnicę jak ongiś – 213 lat temu.
Przez to magiczne pudełeczko, telefonem zwane, zwracam się do zacnej szkoły – szlachetnych Nauczycieli oraz dzielnych panien i młodzianków, nauki pobierających!
Potwierdzam moje słowa, które przywołuje Jegomość Pan Dyrektor – TALENT JEST JAK KAWAŁEK SZLACHETNEGO, ALE SUROWEGO METALU; DOPIERO PILNA PRACA GO OBROBI I WARTOŚĆ WIELKĄ MU NADA!
Chcę rzec, że jestem dumny, żeście mnie na Patrona tak znamienitej Szkoły obrali.
Uczniom dłonie ściskam, a przed Nauczycielami ukłon głęboki składam!
Idę ku grani i zaraz zasięg telefonii zaniknie, więc pamiętajcie o mnie jako i ja o Was pamiętam …”

Tembr Patrona do złudzenia:) przypominał głos licealisty BARTKA GŁADZIKA .

A dalej – świętowanie potoczyło się wartko: i w części oficjalnej pod egidą Pana Dyrektora, i podczas „koncertu życzeń” w wykonaniu staszicowskich talentów licealnych i gimnazjalnych.

Dopisali Goście, a wśród nich, licznie przybyli, emerytowani Profesorowie Liceum Staszica (za poetą czarnoleskim zakrzyknijmy w tym miejscu: „serce roście!”). Zaszczycili nas również Szanowni Państwo: Wilhelm Zych – przewodniczący Rady Miejskiej, ksiądz dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu, Janusz Kubicki – prezes Fundacji Szkolnej im. S. Staszica i Joanna Grabowska – przewodnicząca Rady Rodziców.

Grono Pedagogiczne otrzymało piękne życzenia od Samorządu Szkolnego – JAKUBA NOWOSIŃSKIEGO i BARTOSZA RYBARSKIEGO:

„W imieniu wszystkich uczniów STASZICA – pragniemy Państwu serdecznie podziękować: za całą pracę, włożoną w naszą edukację, za serce włożone w życie naszej Szkoły oraz za troskę o lepsze jutro, nie tylko obecnych STASZICAKÓW, ale i przyszłych pokoleń kraju.
Tak, proszę Państwa, z okazji 100-lecia Niepodległości trzeba podkreślić to wyraźnie – piastują Państwo najważniejszą funkcję w kształceniu i kształtowaniu nowych pokoleń, a co za tym idzie, w nadawaniu kierunku, w jakim powinna rozwijać się Polska.
Za to jesteśmy i zawsze będziemy wdzięczni.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej – życzymy wszystkim Profesorom samych sukcesów: zarówno zawodowych, jak i tych, niekoniecznie związanych ze szkołą.
Życzymy satysfakcji oraz radości z wykonywanej pracy, licząc – jak zawsze – na cierpliwość i wyrozumiałość dla nas, uczniów.
Szczerze dziękujemy i życzymy wszystkiego dobrego!”

Serdeczne słowa dla Nauczycieli, Wychowawców i całej wspólnoty szkolnej wyraziła w imieniu Rodziców Pani Joanna Grabowska – przewodnicząca Szkolnej Rady Rodzicielskiej.

Głos zabrali, składając powinszowania i snując okazjonalne refleksje – Pan Wilhelm Zych i Pan Janusz Kubicki (emerytowany nauczyciel szkoły).
Pan Profesor Kubicki – tym razem jako edukacyjny opiekun Szkolnego Klubu Polityki wręczył honorową legitymację klubową Panu Zychowi.

Pan Dyrektor Grzegorz Walotek, składając życzenia staszicowskiej społeczności, uczcił wyróżnionych i nagrodzonych Profesorów oraz pracowników administracji i obsługi szkoły.
Prezentacji laureatów towarzyszyły dyplomy i kwiaty oraz przesłanie oracji Dyrektora:

„ Żyjemy w czasie dynamicznych zmian w oświacie, które piętrzą przed pedagogami kolejne wyzwania. Tym bardziej należy się uznanie tym, którzy z zapałem wprowadzają innowacje, indywidualizują pracę z uczniem, znajdują czas na działania wychowawcze i są przyjaciółmi młodych ludzi. W naszej wspólnocie działają nauczyciele, którzy w uznaniu zasług zawodowych już otrzymali bądź w tym roku otrzymują odznaczenia resortowe i państwowe.

Z prawdziwą dumą i wzruszeniem chcę powiadomić całą społeczność szkolną, iż na wniosek dyrektora szkoły Medalami Komisji Edukacji Narodowej – najwyższym odznaczeniem, nadawanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej zostali uhonorowani:

– Pani Prof. ANNA BORGIEŁ-WODZICKA
– Pani Prof. AGATA KACZYŃSKA
– Pani Prof. BARBARA STRĄCZEK
– Pani Prof. ANNA ŻELECHOWSKA
– Pan Prof. KAROL WINIARSKI

Z ogromną radością informuję, że:

– Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała Pani dr EWA MRÓZ
– Nagrodę Śląskiego Kuratora Oświaty uzyskała Pani Prof. ANNA ŻELECHOWSKA
– Nagrodą Prezydenta Miasta Sosnowca uhonorowano: Panią Prof. BARBARĘ STRĄCZEK oraz Pana Prof. PAWŁA MATYSZKIEWICZA

Srebrna Róża – to Nagroda Towarzystwa Szkół Twórczych im. dr Danuty Nakonecznej dla nauczyciela cenionego przez młodzież, autorytetu w jakiejś dyscyplinie, poświęcającego najwięcej czasu na zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży, rozwijającego tym samym zainteresowania i pasje. Nagrodę będzie można otrzymać tylko jeden raz, podobnie jak Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Z prawdziwą dumą chcę ogłosić, że Srebrną Różą zostaje odznaczona Pani dr EWA MRÓZ.

Jako dyrektor współpracuję na co dzień z wieloma znakomitymi nauczycielami i razem realizujemy koncepcję rozwoju szkoły. Dziękuję wszystkim, którzy podążają w tym kierunku i chciałbym nagrodzić szczególnie zaangażowanych.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymują w roku 2018:

– Pani Prof. AGNIESZKA CHARUZA-SIECHOWSKA
– Pani Prof. ANNA DOLIŃSKA-KONINA
– Pani Prof. AGATA KACZYŃSKA
– Pan Prof. DARIUSZ KANTOR
– Pani Prof. DOROTA KOLANY
– Pan Prof. JAROSŁAW MIZERSKI
– Pani Prof. KATARZYNA NESSING
– Pani Prof. ANNA RYŁEK-KOSTOWSKA
– Pani Prof. KATARZYNA WILK
– Pan Prof. KAROL WINIARSKI

Nagrody Dyrektora uzyskali także pracownicy niepedagogiczni, zasłużeni dla naszej wspólnoty:

– Pani LIDIA CZARDYBON
– Pani BERNADETTA MANIARA
– Pani IZABELA SZCZERBA

WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH WYRÓŻNIONYCH I NAGRODZONYCH !”

Po domknięciu części oficjalnej przyszedł czas na „KONCERT ŻYCZEŃ”.
Cóż rzec! To trzeba było zobaczyć i usłyszeć!
Licealiści i gimnazjaliści, uskrzydleni entuzjazmem i talentami oraz ogrzani aprobatą publiczności, dali popis artystyczny, dedykując występy z okazji Święta Edukacji!

Życzenia słonecznej radości wszystkim Przyjaciołom i Sympatykom STASZICA wyśpiewał duet licealistek: AGNIESZKA LEŚNIAK i OLA KORZEC.

Odporność tytanu podczas egzaminów śpiewająco prorokowała wszystkim maturzystom – KAMILA SUŁKOWSKA.

Dla staszicowskich Absolwentów wszystkich generacji – gimnazjaliści przygotowali taneczny zawrót głowy i choreograficzną wędrówkę po dekadach ostatnich stu lat.
Lata 40 XX wieku wybrzmiały jednak tylko muzyką, a gimnazjaliści nie zilustrowali tego dziesięciolecia tańcem, podkreślając, że był to czas dramatyzmu w historii Polski i całego świata.
W dynamicznych układach wystąpili: MAJA JAKONIUK, MACIEK KAWECKI, NATASZA COK, MARTYNA WAŁĘSA, ZUZA ROTARSKA, KASIA KORUS, ALA ŁYSIK, JULIA MUSZYŃSKA, ALAN WÓJCIK, BŁAŻEJ BŁOCH, RAFAŁ ZARZYCKI, MIŁOSZ BINDAS, PAULINA CYPLIŃSKA, OLA NOWAK, ZOSIA MENDREK, ROCH OLESIŃSKI, PATRYK OWCZAREK.

Dla wszystkich pięknych i mądrych licealistek oraz licealistów – ekspresyjnie i profesjonalnie zaśpiewała WIKTORIA KUBICKA.

Nieocenionym Wychowawcom staszicowskich klas – dojrzale i refleksyjnie zanucił TYMOTEUSZ MASARCZYK.

Zatroskanym i dumnym Rodzicom wszystkich Staszicaków – dedykowały oryginalny taniec jazzowy gimnazjalistki: KASIA KORUS i MAJA JAKONIUK.

Najmłodszym Staszicakom – ostatniemu takiemu rocznikowi w systemie edukacji, życzyliśmy – wraz z mocnym duetem piosenkarskich osobowości EMILKI GŁOWY i KAMILI SUŁKOWSKIEJ – aby gimnazjaliści byli niepokonani…

Żywioł w postaci wszystkich klas gimnazjalnych tak fetował Gości, że najprawdopodobniej ustanowiony został rekord Guinessa w kategorii: ‘belgijka’, tańczona w staszicowskich mundurkach! Rekord pobity, a fundamenty szkoły wytrzymały masę krytyczną energii, bo do tańca GuMisiów dołączyli się inni uczniowie!

Wszystkim pracownikom administracji i obsługi – z sympatią zadedykowaliśmy piosenkę w urokliwym wykonaniu utalentowanej ALI PADULI.

Wielki finał „koncertu życzeń”, wprowadzony został słowami: „dziękujemy za wszystko, szczególnie za cierpliwość, godną szlifierzy diamentów i za entuzjazm, rozpalający uczniowskie głowy oraz za wiarę w każdego ucznia!”
Dla wszystkich Profesorów piękną piosenkę „Kocham Cię, życie” – porywająco i z wielką klasą wokalną wykonała EMILKA GŁOWA – absolwentka Gimnazjum STASZICA, obecnie licealistka klasy 1.

„Koncert życzeń”, utrzymany w konwencji nieco retro, z lekkością poprowadzili: ZUZA KARCZ i BARTEK RYBARSKI.

Za audiosferę odpowiedzialny był – jak zwykle niezawodny – szkolny radiowęzeł, reprezentowany przez ekipę: NATALIA MOGIŁA, JAKUB HAŁADUS, TOMEK GŁĄB, PAWEŁ SZCZUPIDER, MARCEL GRUSZCZYŃSKI, BARTEK GŁADZIK…

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania akademii na dzień Święta Edukacji Narodowej i do stworzenia atmosfery uroczystości, przypadającej w 124 roku istnienia STASZICA i w roku Stulecia Odrodzonej Rzeczypospolitej!

…i ja tam byłem, i brawo biłem –
Wasz skryba, czyli Duch Liceum STASZICA, Anno Domini 2018.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.