„Hej, Mazury… tu zapomnisz chwile trudne tu przeżyjesz życia raj”

NewsyMożliwość komentowania „Hej, Mazury… tu zapomnisz chwile trudne tu przeżyjesz życia raj” została wyłączona

W dniach 16 – 20 maja 2022 roku odbyła się wycieczka integracyjna drugich klas na Mazury. Jest to region położony w północno – wschodniej części Polski, posiadający najbogatszą sieć wodną spośród wszystkich regionów naszego kraju. Bogaty program podróży obejmował atrakcje dla wszystkich profili kształcenia klas drugich.

Opiekunkami wycieczki były: pani prof. Wioleta Garnik, pani prof. Katarzyna Gruszka, pani prof. Agnieszka Kapica, pani prof. Małgorzata Morkis, pani prof. Ewa Mróz, pani prof. Katarzyna Nessing, pani prof. Agnieszka Siechowska.

Z parkingu przy basenie na ul. Żeromskiego w Sosnowcu wyjechaliśmy o godzinie 6:00 w znakomitych humorach. Cztery klasy drugie zostały podzielone na dwie grupy, które podróżowały osobnymi autokarami. Po kilku godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy do Mrągowa. Swoją podróż rozpoczęliśmy od spaceru wokół jeziora Czos. Obejrzeliśmy znany wszystkim doskonale amfiteatr, w którym każdego roku odbywa się Piknik Country. Następnie mieliśmy czas wolny. W godzinach popołudniowych przejechaliśmy autokarem do Ośrodka Wczasowego BĘSIA, w którym mieliśmy zarezerwowane noclegi. Uczestników wycieczki zakwaterowano w trzyosobowych oraz czteroosobowych pokojach. Po obiadokolacji był czas wolny, który mogliśmy wykorzystać na poznanie tej malowniczej okolicy. Korzystaliśmy z boisk do piłki nożnej oraz siatkówki, a także udaliśmy się na spacer po molo znajdującym się na terenie ośrodka. Panowała bardzo miła atmosfera.

Drugiego dnia odbyła się wycieczka do Mikołajek – miasteczka położonego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, , będącego jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Podczas spaceru podziwialiśmy ozdobne kamieniczki, Fontannę z wizerunkiem Króla Sielaw, znajdującą się w samym sercu Mikołajek na Placu Wolności, a także kościół św. Trójcy. Następnie udaliśmy się do Mazurskiego Zoo Safari znajdującego się w miejscowości Okrągłe, którego zwiedzanie było wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ odbywało się autami terenowymi z przyczepami. Mieliśmy okazję podziwiać z niewielkiej odległości zamieszkujące tam zwierzęta, między innymi: jelenie mandżurskie, daniele, axis i europejskie krowy rasy highland i hereford, tarpany i konie wielkopolskie. Zwierzęta te mają do dyspozycji piękne łąki, strome pagórki oraz tereny bagienne i błotniste, co sprawia, że czują się tam wyjątkowo swobodnie. Następnie udaliśmy się do naszego ośrodka. Bardzo przyjemnym punktem programu było to, że do godziny 23:00 mogliśmy się wspólnie integrować podczas dyskoteki zorganizowanej w ośrodku.

Trzeci dzień naszej wycieczki upłynął na zwiedzaniu interesujących miejsc i podziwianiu pięknych krajobrazów. Na początku odwiedziliśmy Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, które jest jednym z najsławniejszych sanktuariów w Polsce. Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu organowego oraz obejrzeć prezentację organów Jana Jozuego Mosengel. Następnie udaliśmy się do Muzeum Mazurskiego w Owczarni, gdzie mogliśmy podziwiać bogate zbiory kultury mazurskiej. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do miasta Reszel – „miasta dobrego życia – Cittaslow”, leżącego na Warmii i posiadającego wiele zabytków. Zwiedziliśmy z zewnątrz piękny średniowieczny Zamek Reszel, położony nad brzegiem rzeki Sajny. Po tym udanym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na kolację do ośrodka.

Czwartego dnia naszego pobytu na Mazurach mieliśmy również okazję odwiedzić ciekawe miejsca oraz podziwiać piękne krajobrazy. Na początku naszej wyprawy udaliśmy się do Gierłoży, gdzie znajduje się miejsce, w którym Adolf Hitler miał swoją kwaterę główną, nazywaną Wilczym Szańcem. Kolejnym punktem naszej podróży był przejazd do Giżycka, gdzie odbyliśmy rejs statkiem trasą „Łabędzi Szlak”. Są to malownicze wyspy na Jeziorze Kisajno. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście, po którym pojechaliśmy się do naszego ośrodka, gdzie po obiadokolacji mogliśmy miło spędzić czas przy ognisku.

Piątego dnia po śniadaniu otrzymaliśmy prowiant, a następnie nastąpiło wykwaterowanie z ośrodka. Udaliśmy się do miejscowości Krutyń, gdzie uczestniczyliśmy w spływie pychówkami po Krutyni – najpopularniejszym szlaku kajakowym zarówno w Polsce, jak i w Europie. Na zakończenie naszej wycieczki pojechaliśmy do Wojnowa, gdzie mieści się Klasztor Staroobrzędowców. W miejscowości Ruciane Nida mieliśmy posiłek oraz wolny czas na zakup pamiątek.

Wycieczka na Mazury była dla wszystkich uczestników niezapomnianym przeżyciem. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie podziwiać to urokliwe miejsce. Do Sosnowca dotarliśmy o bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, planując kolejną wspólną wycieczkę szkolną.

Oliwia Jurkowska

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress