IV Rejonowy Konkurs Recytatorski Twórczości Literackiej Karola Wojtyły

NewsyMożliwość komentowania IV Rejonowy Konkurs Recytatorski Twórczości Literackiej Karola Wojtyły została wyłączona

Już po raz czwarty w naszym liceum, w przeddzień 104. rocznicy urodzin Papieża Polaka – 17 maja,  odbył się konkurs recytatorski dla uczniów starszych klas szkół podstawowych zainicjowany przez nauczyciela religii – Panią Annę Matusewicz. Tematem konkursu był cytat  z jednego z wierszy Karola Wojtyły, pochodzącego z tomiku „Pieśń o Bogu ukrytym” – „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Celem konkursu było ukazanie bogactwa osobowości Papieża Polaka przez obcowanie z jego twórczością literacką i jej wartościami etycznymi, dzielenie się umiejętnościami recytatorskimi i talentem oratorskim oraz uwrażliwienie na kulturę żywego słowa.

W tegorocznej edycji IV Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Literackiej Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Sosnowca, Jaworzna i spod Olkusza. Wzorem lat poprzednich, oprócz konkursu, uczestnicy mogli wziąć udział w przedstawieniu słowno-muzyczno-tanecznym, upamiętniającym osobę i dzieło Papieża Polaka, w wykonaniu naszych utalentowanych artystycznie uczniów z klas I, II i III: Dominiki Trzebińskiej, Marii Haberki, Emilki Ferdek, Magdy Góralczyk, Kacpra Skulicha oraz Małgosi Czechowskiej i  Antosi Giża. A żeby naszej tradycji konkursowej stało się zadość, na naszej artystycznej scenie, pojawili się także podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie, którzy wraz ze swoim opiekunem – Panem Jackiem Motylem, zainicjowali tańce integracyjne, których tematyka związana była z osobą św. Jana Pawła II.

To właśnie od Papieża Polaka możemy nauczyć się sztuki dialogu z innymi ludźmi, dialogu, który płynie z miłości do człowieka i do prawdy, zawsze zachowując szacunek dla ludzi innych przekonań, a zwłaszcza wobec osób starszych, niepełnosprawnych, chorych, samotnych. Dlatego wspólne spotkanie naszych licealistów, zarówno z młodszymi uczestnikami konkursu, jak i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, było najlepszą formą zastosowania w praktyce nauczania Papieża.

W części konkursowej wzięło udział kilkunastu uczniów z klas podstawowych z Sosnowca – ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Orła Białego i ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 17; z Jaworzna – ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6, a także z Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie koło Olkusza.

I właśnie uczennica z tej ostatniej wymienionej szkoły, zdobyła zdecydowaną przewagę punktową nad pozostałymi uczestnikami. Ewa Szczupak, uczennica klasy 6, w oryginalny i niepowtarzalny sposób wyrecytowała fragment poetyckiej symfonii Karola Wojtyły – „Mousike” z cyklu Symphonie – Scalenia, zajmując I miejsce w IV edycji Konkursu Recytatorskiego Twórczości Literackiej Papieża Polaka!

Miejsce II przypadło w udziale Neli Staszowskiej – uczennicy klasy 6 ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Jaworznie, a miejsce III zdobyła Anna Polak – uczennica klasy 7, także z SP nr 6 w Jaworznie. Faustyna Kopeć –uczennica klasy 6, tym razem ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworznie, zdobyła Wyróżnienie za wspaniałą recytację fragmentu poezji mistycznej Karola Wojtyły.

Należy dodać, że o wspaniałą dekorację, porządek w przebiegu samego konkursu oraz o wykonanie pamiątkowych zdjęć ze spotkania oraz samego konkursu, zadbali nasi uczniowie-wolontariusze: Mateusz Olas, Izabela Dziubek, Jakub Stępień z kl. IIIb, oraz Olga Rokicka z kl. IIIa.

W ławie jurorów obok naszych Profesorów z języka polskiego – Pana Jacka Bajera i Pana Gawła Janika – zasiedli również licealiści z klas II: Maria Haberka i Wojciech Madej.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział oraz upominki książkowe. Zanim zabrzmiał wspólny śpiew ulubionej pieśni św. Jana Pawła II pt. „Barka”, podziękowania za swoje zaangażowanie w przygotowanie swoich uczniów do konkursu otrzymali opiekunowie: Pani Iwona Węglarz, Pani Ewa Osetek,  Pani Wioletta Czerkies, Pani Magdalena Lichoń oraz Pan Krystian Gierczyk. Zapraszamy za rok o tej samej porze, serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim obecnym!