Jan Doromoniec z klasy III BP2 i Kacper Bronikowski z klasy IId finalistami XLVI Olimpiady Historycznej

NewsyMożliwość komentowania Jan Doromoniec z klasy III BP2 i Kacper Bronikowski z klasy IId finalistami XLVI Olimpiady Historycznej została wyłączona

Po etapie okręgowym olimpiady, który odbył się 23 stycznia 2020 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, wiadomo było, że Jan Doromoniec i Kacper Bronikowski awansowali do etapu centralnego. Janek miał 100 punktów na 100, a Kacper 90 na 100 punktów możliwych do zdobycia. Radość była ogromna. Cieszyli się uczniowie i ich nauczycielki – dr Katarzyna Luksa i mgr Sławomira Dziewięcka.

Oprócz naszych chłopaków cieszyło się 101 uczniów z 17 okręgów z całej Polski którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego. Wszyscy rozpoczęli naukę i przygotowania.
W III etapie znów pisze się wypracowanie, przeprowadza analizę źródeł historycznych i udziela odpowiedzi w części ustnej, a wszystko to wyłącznie ze swojej epoki. Janek i Kacper od początku jako specjalizację deklarowali historię najnowszą. Zgłębiali więc np. tajniki II RP czy PRL, drążyli szczegóły zamachu majowego, wojny w Wietnamie czy Jesieni Ludów. Przygotowania szły „pełną parą”, mobilizacja i nieco sportowa ekscytacja, która towarzyszy każdym zawodom również tym w pełni naukowym, ogarniała wszystkich. Każdy z ciężko pracujących od wielu miesięcy uczniów marzył o laurach, ale również o rywalizacji, emocjach, o sprawdzeniu się, o spotkaniu innych pasjonatów historii, o niekończących się historycznych dyskusjach, o zawiązywanych przyjaźniach.
Etap centralny miał się rozpocząć 3 kwietnia, jak zwykle w Gdańsku.

Tymczasem we wtorek 17 marca 2020 r. otrzymaliśmy informację z Komitetu Głównego Olimpiady, że Ministerstwo Edukacji Narodowej „w trosce o zdrowie zawodników i ich opiekunów w obliczu zaistniałej sytuacji epidemicznej jednoznacznie rekomenduje odwołanie trzeciego etapu wszystkich olimpiad, w tym Olimpiady Historycznej”. Jednocześnie zdając sobie sprawę z wysiłku włożonego przez osoby zakwalifikowane do etapu finałowego, Ministerstwo uznało za zasadne przyznanie wszystkim uczestnikom zakwalifikowanym do trzeciego etapu Olimpiady Historycznej tytułu finalisty, który gwarantuje możliwość skorzystania z uprawnień, jakie przysługują finalistom olimpiad i turniejów w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w systemie egzaminów zewnętrznych.

Janek i Kacper mają więc zagwarantowane 100 punktów na maturze z historii. To oczywisty powód do radości, to wielki sukces. Serdecznie im gratulujemy i cieszymy się z nimi.

A jednak żal …. że nie mają szansy walczyć o więcej, że ominęły ich emocje związane z zawodami.

Kacper jest w drugiej klasie, czyli za rok, wyposażony w zdobytą teraz wiedzę i doświadczenie z pewnością wystartuje ponownie. Jankowi jako uczniowi klasy III pozostaje radość ze 100 punktów na maturze z historii. Cieszmy się, to przecież wielkie osiągnięcie!

Tak więc w tych niecodziennych warunkach i okolicznościach gratulujemy:

Jan Doromoniec i Kacper Bronikowski finalistami Olimpiady Historycznej.