KLASA 1e Z WIZYTĄ W SOSNOWIECKIM „EGZOTARIUM”

NewsyMożliwość komentowania KLASA 1e Z WIZYTĄ W SOSNOWIECKIM „EGZOTARIUM” została wyłączona

We wtorek, 19 grudnia, uczniowie i uczennice klasy 1e (profil biologiczno-chemiczno-matematyczny) wraz ze swoją Wychowawczynią – p. prof. Moniką Karlik oraz p. prof. Sławomirą Dziewięcką odwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej – „Egzotarium” w Sosnowcu. Nowoczesny, ciekawie zaprojektowany obiekt powstał w miejscu dawnego „Egzotarium” (rok zał. 1956), które dla wielu sosnowiczan miało dużą wartość sentymentalną. Nowy budynek jest zdecydowanie większy od swojego poprzednika i znacznie lepiej przystosowany do eksponowania egzotycznej fauny i flory. Inwestycja trwała trzy lata i kosztowała prawie 70 milionów złotych (z czego około 15 milionów stanowiła dotacja Unii Europejskiej).

Relacja ucznia:

Pobyt w „Egzotarium” był dla naszej klasy okazją do udziału w nietypowej lekcji biologii. Podzieliliśmy się na dwie grupy, które oprowadzali przewodnicy. Zwiedzanie rozpoczęło się w holu głównym, bo tu znajduje się formikarium, czyli sztuczne mrowisko przeznaczone do hodowli mrówek i obserwacji żyjących w nim osobników. Następnie przeszliśmy do części podziemnej budynku, gdzie zainstalowane zostały imponujące akwaria, w których wyeksponowano wiele gatunków ryb z Polski i ze świata (m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa czy pirania pacu.) W tej części umieszczono także terraria oraz aquaterraria dla gadów, płazów i owadów. Jedne zwierzaki chętnienam się prezentowały, a innych trzeba było szukać wśród gałązek, wydrążonych pni czy kamiennych kryjówek. Dowiedzieliśmy się, że wiele egzemplarzy zwierząt przywędrowało do „Egzotarium” zzaprzyjaźnionych ogrodów zoologicznych, inne natomiast zakupiono.

Relacja uczennicy:

W przeszklonej części nadziemnej budynku, która ma prezentować głównie świat roślin, zaaranżowano trzy strefy klimatyczne: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynnąi strefę tropikalną. W każdej z nich panują inne warunki. „Sterowanie” klimatem odbywa się po to, aby zapewnićprawidłową temperaturę, wilgotność oraz światło i stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych panujących w naturze. Bardzo efektownie prezentują się różnorodne kaktusy, szerokolistne bananowce, kwitnące orchidee czy potężna agawa, która podobno zachowała się ze starego „Egzotarium”. Nie zabrakło tu również miejsca dla zwierząt. W wolierach dla ptaków podziwialiśmy kolorowe ary, towarzyskie papugi Żako oraz ciekawskie tukany. Wśród gadów i płazów warto wymienićgatunki, takie jak: bazyliszek płatkogłowy, boa dusiciel, pyton siatkowany, czy australorzekotka szmaragdowa. Nasza podróż po „Egzotarium” zakończyła się na poziomie +1, gdzie znajduje się sala wykładowa, przestrzeń do organizowania wystaw, kino edukacyjne, a także kawiarnia. Podczas tej 90-minutowej lekcji biologii „w terenie” poznaliśmy kilka ważnych terminównaukowych, na przykład „endemiczny”, „partenogeneza” czy „herpetologia”.

Od Wychowawczyni:

Podsumowując, miło jest w grudniu przenieść się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z Sosnowca do strefy śródziemnomorskiej czy tropikalnej. Nasza wycieczka miała bowiem nie tylko istotny walor edukacyjny, ale też pozwoliła nam na chwilę zasłużonego relaksu, cytując klasyka, w tak pięknych okolicznościach przyrody”. Polecamy!

A żeby zachęcić Czytelników do odwiedzenia CEE – „Egzotarium”, załączamy kilka zdjęć.