Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics

NewsyMożliwość komentowania Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics została wyłączona

Uczestnicy podczas wykładów zapoznali się z podstawami tej dziedziny fizyki oraz metodami badań w niej wykorzystywanymi. Po wysłuchaniu wykładów uczniowie dokonali samodzielnej analizy najnowszych danych doświadczalnych jednego z eksperymentów korzystających z akceleratora LHC, a na zakończenie podczas wideokonferencji omawiali swoje wyniki z fizykami z CERN (w Szwajcarii) lub innego ośrodka badawczego oraz z uczniami z innych krajów, którzy wykonywali to samo ćwiczenie.

O cząstkach elementarnych i Warsztatach

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie – Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 r. dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r. eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs’a, będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tej teorii, dzięki czemu ich twórcy, François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali Nagrodę Nobla w 2013 r.

Nadal jednak pozostaje wiele niewyjaśnionych zjawisk, zwłaszcza dotyczących tzw. ciemnej materii oraz różnic między materią a antymaterią, trwają więc ich badania i poszukiwania nowych cząstek.

Na gorąco wrażenia po zajęciach:

Osobiście najbardziej podobał mi się pierwszy wykład dr Macieja Trzebińskiego o poszukiwaniach nieznanego. Prelegent w sposób bardzo interesujący prezentował slajdy prezentacji, dopowiadając ciekawe pojęcia i tłumacząc trudne zagadnienia w sposób niezwykle zrozumiały za pomocą rzeczywistych sytuacji z życia codziennego. Dowiedzieliśmy się szokujących faktów, przykładowo widzialna materia czyli gwiazdy stanowi jedynie 5%! Ciekawe prawda? Tyle nieznanego do odkrycia, aczkolwiek najbardziej nieokreślona jest tzw. ciemna energia czyli „tajemnicza siła odpychania”, która działa prawdopodobnie przeciwnie jak grawitacja. Po wykładzie oczywiście był czas na zadawanie pytań, których było naprawdę sporo.

Oliwia Sosnal 2a

 

Tegoroczne warsztaty na temat cząstek elementarnych bardzo przypadły mi do gustu. Wszystkie wykłady były bardzo interesujące i wiele się na nich nauczyłem, jednak uważam, że ćwiczenia w programie HYPATIA były najciekawsze. Na początku miałem lekkie problemy z poruszaniem się po programie i z analizą przypadków, lecz po chwili nabrałem większego doświadczenia i bez problemu przeanalizowałem wszystkie zadane przypadki. Bardzo ciekawa była również wideokonferencja z fizykami z CERN, na której mogliśmy zadać kilka pytań i przeanalizować całe ćwiczenie z programu HYPATIA. Ogólnie warsztaty bardzo mi się podobały i jestem pewien, że w przyszłości chętnie wezmę udział w podobnych wydarzeniach.

Leszczyński Maciej 1b

 

W środę 3 marca mieliśmy szansę uczestniczyć w warsztatach o cząstkach elementarnych prowadzonych przez fizyków z CERN. Przygotowali oni specjalne oprogramowanie, które pozwoliło nam zobaczyć, co na prawdę dzieje się wewnątrz detektora ATLAS. Przy użyciu tego oprogramowania szukaliśmy produktów rozpadu bozonów W i bozonu Higgsa. Dane, które analizowaliśmy, odzwierciedlały pracę detektora idealnie, z jednym wyjątkiem: dodano do nich wyniki rozpadu grawitonu i bozonu Z’, których istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone. Dzięki temu mogliśmy sami dokonać przełomowego odkrycia .

Kiszka Antoni 2d

 

W środę odbyły się wykłady o fizyce cząstek elementarnych organizowane przez instytut CERN w Genewie. Na warsztaty składały się wykłady trzech doktorów fizyki o modelu standardowym, oraz o obsłudze programu potrzebnego do ćwiczenia.

Następnie wykonywaliśmy ćwiczenie na specjalnym oprogramowaniu, w trakcie, którego za zadanie mieliśmy wykryć cząstki pochodzące z Bozonu Z bądź Higgsa.
Warsztaty zakończyły się wideokonferencją z trzema naukowcami z ośrodku badawczego w Genewie, oraz quizem o cząstkach elementarnych i o LHC.

Cały projekt bardzo mi się podobał, wykłady były przeprowadzone ciekawie, ćwiczenie było zajmujące, a rozmowa wideo z CERN-em była niezwykłym doświadczeniem i mimo, że przedstawiona została jedynie część całej fizyki cząstek, temat uważam za niezwykle fascynujący i bardzo interesujący.

Maksymilian Brosch 1d

 

W pierwszej części profesorowie w ciekawy sposób przeprowadzili wykłady, a następnie bardzo chętnie odpowiadali na wszystkie pytanie (niektóre nawet niezwiązane z tematem, typu „najpierw mleko czy płatki?”, przez co jedynie zaskarbili sobie więcej sympatii słuchaczy). Następnie dokładnie wytłumaczono, w jaki sposób posługiwać się programem Hypatia, który miał być narzędziem do analizy danych w trakcie warsztatów. Po analizie, którą uczestniczy warsztatów mieli przeprowadzić samodzielnie, a następnie wrzucić swoje wyniki na podaną stronę, przeprowadzono omówienie ćwiczeń. Na koniec słuchacze połączyli się międzynarodowo z CERN, gdzie w języku angielskim rozmawiano na temat cząsteczek elementarnych. Całe warsztaty przebiegły bardzo sprawnie i przede wszystkim w przyjemny sposób, przez co są zdecydowanie godne polecenia.

Rotarska Zuzanna 2g

 

Mnie osobiście bardzo się podobały warsztaty, a zwłaszcza pierwsze wykłady. Co prawda poległem technicznie na zadaniach, ale sama obsługa programu Hypatia była niemniej ciekawa. Zwieńczeniem wszystkiego było spotkanie z pracownikami CERN, którego najbardziej wyczekiwałem. Prowadziło je troje fizyków z różnych części świata w sposób wymagający od słuchaczy aktywności (ankiety, pytania quiz). Cieszę się, że mogłem spędzić ten dzień z pasjonatami fizyki i tym samym zgłębić wiedzę z zakresu cząstek elementarnych.

Sidorowicz Maciej 2g

Uważam, że wykład został przedstawiony bardzo ciekawie. Dowiedziałam się, że tak naprawdę czeka nas jeszcze dużo pracy, aby odkryć z czego składa się Ziemia, ale idziemy w dobrym kierunku, dzięki rozwijającej się technologii. Mam na myśli akcelerator, który znajduje się w Szwajcarii, w Genewie i porusza się w 127 kilometrowym tunelu. Wielkość tego urządzenia jest niesamowicie duża , można to było zobaczyć na zdjęciu, gdzie koło akceleratora został postawiony człowiek. Doświadczenia które były wykonywane na trzecim wykładzie były świetnym zobrazowaniem jak to wszystko działa.

Sykulska Nina 2a

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress