Kolejny wykład uniwersytecki z historii dla humanistów

NewsyMożliwość komentowania Kolejny wykład uniwersytecki z historii dla humanistów została wyłączona

15 marca klasy humanistyczne i rozszerzenia historyczne z naszej szkoły po raz kolejny miały okazję uczestniczyć w wykładzie uniwersyteckim z historii. Tym razem gościliśmy Panią dr hab. Bożenę Czwojdrak pracownika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Pani dr hab. jest mediewistą, a w kręgu jej szczególnych zainteresowań i badań pozostają początki państwa polskiego i dzieje Polski pierwszych Piastów. Jak więc można było oczekiwać, wykład dotyczył XI w., a dokładnie zjazdu gnieźnieńskiego i jego miejsca w historiografii. Pani dr towarzyszył dr Paweł Duda z Zakładu Historii Nowożytnej UŚ, który przedstawił krótko ofertę studiów na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Kiedy poznaliśmy już kierunki i specjalności WNS mogliśmy się z rozkoszą przenieść się do XI w.

Jeśli wszystkie wykłady z historii na Uniwersytecie Śląskim są tak zajmujące, pełne najnowszych odkryć historyków, pełne napięcia, emocji, zaskakujących rozwiązań i zwrotów akcji, to wszyscy gotowi jesteśmy po tym wykładzie studiować historię na UŚ.

A zaczęło się naukowo, warsztatowo i właściwie niepozornie. Analizowaliśmy bowiem teksty Galla Anonima i Thietmara o zjeździe gnieźnieńskim. Szybko jednak zrobiło się niemal sensacyjnie, kiedy Pani doktor zaczęła mówić o różnicach w opisie organizacji kościelnej i powodach tych różnic. Następny wątek był jeszcze ciekawszy, było bowiem o średniowiecznych relikwiach, także tych które były wręczane przez Bolesława Chrobrego i Ottona III podczas zjazdu jako dary.
Ale prawdziwa historyczna perełka czekała na wszystkich na koniec wykładu. Dowiedzieliśmy się mianowicie, że data 1025 jako data koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski figurująca dumnie i bezdyskusyjnie we wszystkich polskich podręcznikach szkolnych występuje tam dopiero od lat 40. XX w., za sprawą, jak się okazuje, mocno naciągniętych i nieuprawnionych wniosków. W latach 80. i w latach następnych historycy młodszego pokolenia zgromadzili mnóstwo dowodów, zarówno źródłowych, jak i interpretacyjnych, z których jasno wynika, że koronacja Chrobrego nastąpiła w 1000 r. na zjeździe w Gnieźnie. Postulują więc ci uczeni, by uporządkować tę chronologię i uczyć jak przed wojną, jak w XIX w i jak w całej Europie (w zagranicznych źródłach i podręcznikach akademickich też jest data 1000 jako data koronacji Chrobrego). Pani dr w przystępny sposób omówiła dowody i argumenty historyków, a my wyobrażaliśmy sobie konferencje naukowe, na których uczeni emocjonalnie i żarliwie bronią swoich racji i przekonań.
Tak oto za sprawą dwugodzinnego wykładu historia (i to wydawałoby się zamierzchłe średniowieczne dzieje) wydała nam się niezwykle żywą i niemal sensacyjną nauką .

Każdy, kto choć trochę interesuje się historią, a nie był na tym wykładzie, powinien żałować, ale nic straconego. Na przełomie marca i kwietnia gościć będziemy dr hab. Kazimierza Miroszewskiego, który będzie mówił o etapach i punktach zwrotnych zimnej wojny, w maju dr Paweł Duda zapozna nas z polityką zagraniczną polskich Wazów, a w czerwcu po raz kolejny odwiedzi nas Pani dr hab. Bożena Czwojdrak, która tym razem powie o ciągle wywołującej emocje i spory sprawie biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Już dzisiaj zapraszamy.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress