KRAKOWSKI TYGIEL JĘZYKOWO-KULTUROWY

NewsyMożliwość komentowania KRAKOWSKI TYGIEL JĘZYKOWO-KULTUROWY została wyłączona

3 października grupy 2BP22 oraz 1c1 wybrały się na wycieczkę do Krakowa pod czujnym okiem pań profesorek Marii Steckiej i Katarzyny Tkaczyk. Po odnalezieniu właściwej drogi na Kazimierz (the power of google maps!) udaliśmy się na ulicę Miodową, gdzie w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC – Jewish Community Center) mieliśmy okazję nauczyć się podstaw języka jidysz – m. in. pisaliśmy w nim swoje imiona. Dla tych, którzy nie wiedzą: jest to język, jaki wytworzył się wśród diaspory żydowskiej zamieszkałej na terenie Europy i łączy w sobie m. in. elementy języka hebrajskiego i niemieckiego (na jednym ze zdjęć możecie zobaczyć słowo „Staszic” w jidysz właśnie).

Po warsztatach wysłuchaliśmy opowieści o Kazimierzu, które nasze koleżanki Ola Omirska oraz Maja Sułek zaprezentowały nam w języku angielskim. Po godzinnej przerwie na obiad w okolicy krakowskiego rynku mieliśmy niesamowitą okazję odwiedzenia „Piwnicy pod Baranami”, o której opowiedział nam Tymek Masarczyk, również po angielsku.

Najważniejszym punktem naszego programu była jednak wizyta w Konsulacie Stanów Zjednoczonych, gdzie mogliśmy usłyszeć kilka słów o programie edukacyjnym „FLEX” (https://educationusa.pl/szkolnictwo-srednie-usa/program-flex/), dowiedzieć o działaniu Konsulatu i zamienić kilka słów z panią konsul Paulą Walker. Temat jej wystąpienia brzmiał:„Diplomacy”.

Na koniec wycieczki wysłuchaliśmy kolejnej opowieści – tym razem zaserwowała ją nam Paulina Adamczyk. Była to zdecydowanie najbardziej spektakularna część tego dnia, ponieważ Paulina, stojąca tuż przy Bramie Floriańskiej, zakończyła naszą wycieczkę, dzielnie recytując w deszczu wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej pt. „Kraków”. Po tym pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do naszych domów, bogaci jednak o wspaniałe doświadczenia.

Tekst: Tymek Masarczyk, 2BP2

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.